Lidojuma dispečers izveido optimālo lidojuma plānu, kas ļauj gaisa kuģim ierasties galamērķī pēc plānotā grafika ar viszemākajām ekspluatācijas izmaksām. Lidojuma dispečeram jāņem vērā laika apstākļi - gan lidojuma laikā, gan galapunktā. Tas nozīmē izpētīt vēju, domāt par alternatīviem galamērķiem, degvielas patēriņu, augstumu un vispārējo satiksmes plūsmu. Šīs darbības lidojuma dispečers veic kopīgi ar lidojuma Kapteini. Dispečera paraksts kopā ar pilota parakstu apstiprina lidmašīnas gatavību lidojumam. Šajā lomā viņš ir starpnieks starp pilotu un virszemes apkalpojošo personālu, kuru viņš informē par lidojuma statusu.

Lidojumu dispečers darbā:

  • veic pirmslidojuma pienākumus, salona apkalpei gatavojoties lidojumam;
  • nodrošina pilotam ieteikto maršrutu atsevišķam lidojumam;
  • novērtē laika ziņas un informē pilotu par visiem iespējamajiem draudiem lidojuma laikā;
  • pārbauda gaisa kuģa tehniskās apkopes jautājumus;
  • pārskata lidmašīnas svaru, degvielas un kravas slodzes;
  • veic vispārīgus pienākumus, nodrošinot gaisa kuģa drošību un gatavību lidot;
  • ziņo gaisa satiksmes vadības un lidostas darbiniekiem par izlidošanas laikiem un pēc izlidošanas, sniedzot ziņojumus par gaisa kuģa stāvokli un prognozētajiem ierašanās laikiem.

Darba aprīkojums:

datoru programmas un sistēmas, kalkulatori, saziņas līdzekļi, laika grafiki, atskaišu veidošana - analītiskās un tehniskās prasmes ir būtiskas.

Darba apstākļi:

lidojuma dispečera darbs ir darbs maiņās, ieskaitot naktis, nedēļas nogalēs, svētku dienās un brīvdienās. Tā ir dinamiska darba vide, sadarbojoties ar citiem kolēģiem, kuri veic dažādus pienākumus lidojuma plānošanai un izpildei. Darbs notiek biroju telpās.

Darba iespējas:

lidojuma dispečerim darba iespējas ir Latvijas nacionālajā aviokompānijā "airBaltic". Darbs tiek uzsākts asistenta amatā, lai jaunais lidojumu dispečeris pakāpeniski apgūtu darbam nepieciešamās zināšanas.

Iespējamais atalgojums:

lidojuma dispečera atalgojums aviokompānijā "airBaltic" ir sākot no 1700 EUR mēnesī, bet pēc noteikta laika iespējams atalgojuma pieaugums līdz 2000 EUR mēnesī.

Rakstura īpašības un prasmes, lai labi paveiktu darbu:

jābūt universitātes absolventam, vēlams gaisa transporta jomā; jābūt spējai strādāt patstāvīgi un zem spiediena ar augstu precizitātes un organizācijas pakāpi; jābūt augstai atbildības sajūtai, teicamām verbālās un rakstiskās komunikācijas prasmēm; jāspēj izmantot uz analītiskām un uz problēmu risināšanu orientētām darba metodes; jāpiemīt izcilām prasmēm darbā ar datoru ar īpaši padziļinātām zināšanām MS Office un MS Excel; jāpiemīt spējai vienlaikus rīkoties ar vairākiem procesiem; jābūt izcilām angļu valodas zināšanām un citas valodas tiks uzskatītas par plusu; lidojumu dispečera licence tiks uzskatīta par priekšrocību.

Publicēts 2020. gada 10. novembrī