
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķis strādā restauratora vadībā, piedaloties praktiskos restaurācijas / konservācijas* darbos. Profesija saistīta ar vēsturisku un kultūrai nozīmīgu silikātmateriālu (akmens, keramikas, stikla, cementa, betona, ķieģeļu u.tml.) izstrādājumu atjaunošanu. Silikātmateriālu restaurācijas tehniķis ir specializācija profesijai restaurācijas tehniķis.
*Konservācija ir pasākumu kopums, lai stabilizētu kultūras mantojuma objekta stāvokli un novērstu / palēninātu tā sabrukšanas vai bojāšanās procesu.
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķis darbā:
-
Apzinās kultūras mantojuma vērtību un ievēro tā saglabāšanas pamatprincipus
Izpēta restaurējamā objekta vēsturi un noskaidro tā nozīmīgumu. Ievēro pamatprincipus, kā pareizi rīkoties ar vēsturiskiem objektiem, lai tos nesabojātu. Cik vien iespējams, saglabā objekta oriģinālo izskatu un vērtību.
-
Apseko restaurējamo objektu
Pēta, kad un kā objekts ir tapis, kas to ir izgatavojis vai izmantojis. Lasa grāmatas, pēta fotogrāfijas un citus dokumentus, lai iegūtu visu iespējamo informāciju par objektu un tā apkārtni. Fotografē objektu no visām pusēm, lai fiksētu tā pašreizējo stāvokli. Precīzi izmēra objektu, lai iegūtu informāciju par tā izmēriem un proporcijām. Tas ir svarīgi, lai varētu izgatavot trūkstošās detaļas vai atjaunot bojātās vietas. Atzīmē dokumentos visus bojājumus uz objekta, piemēram, plaisas, skrāpējumus vai trūkstošās detaļas.
-
Organizē restaurācijas darba vietu
Izpēta, kas ir jārestaurē vai jākonservē, kādi ir darba mērķi un noteikumi. Lasa instrukcijas, konsultējas ar citiem speciālistiem. Izvēlas piemērotākās metodes, kā veikt restaurāciju vai konservāciju. Sagatavo visus nepieciešamos materiālus un instrumentus, kas būs vajadzīgi restaurācijas vai konservācijas darbam.
-
Veic objekta konservāciju un restaurēšanu
Marķē un demontē (ja tas nepieciešams) objekta detaļas. Saudzīgi tīra objektu, izmantojot piemērotas metodes un materiālus. Rekonstruē objektu zudušos fragmentus.
-
Dokumentē konservācijas un restaurācijas procesu
Apkopo informāciju par objekta iepriekšējo restaurāciju / konservāciju. Veic restaurācijas / konservācijas procesu aprakstu restauratora darba dienasgrāmatā. Fotografē katra restaurācijas / konservācijas darba posmu.
Darba apstākļi un aprīkojums
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķi strādā gan iekštelpās, gan ārā, piemēram, restaurējot vēsturiskas ēkas un pieminekļus. Darba apstākļi ir atkarīgi no restaurējamā objekta un tā atrašanās vietas.
Darbs var ietvert gan fizisku slodzi, piemēram, strādājot ar smagiem materiāliem vai objektiem, gan precīzu un smalku darbu, piemēram, veicot objektu tīrīšanu un sīku detaļu restaurāciju.
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķa darba aprīkojums ir, piemēram, lāpstiņas, otas, āmuriņi, urbji, lupa, mikroskops, mērījumu veikšanas aprīkojums, fotoaparāts, silikātmateriālu tīrīšanas līdzekļi, špakteles un lāpstiņas, līmes un saistvielas, krāsošanas piederumi, dažādi materiāli u.c., kā arī programmatūra datu apstrādei, dokumentācijas veidošanai un 3D modelēšanai.
Darbā izmanto arī individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, darba apģērbu, cimdus, maskas ar gāzu / tvaiku filtriem un sīkdaļu filtriem, aizsargbrilles u.c.
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķim individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana un darba drošības noteikumu ievērošana ir ļoti būtiska, jo darba procesā var būt putekļi un smalkās daļiņas, darbs ar ķīmiskām vielām (skābes, bāzes vai šķīdinātāji), kā arī iekārtas un instrumenti var radīt troksni.
Darba un izaugsmes iespējas
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķi var strādāt restaurācijas darbnīcās, muzejos, kultūras mantojuma institūcijās, restaurācijas uzņēmumos, dizaina un interjera studijās, būvniecības uzņēmumos (specializējoties vēsturisku ēku restaurācijā), var strādāt pētniecības projektos, kas saistīti ar kultūras mantojuma saglabāšanu un restaurāciju.
Var strādāt individuāli vai veidot savu uzņēmumu, piedāvājot pakalpojumus privātpersonām vai uzņēmumiem. Ierasti individuāli strādā restaurācijas tehniķi ar ilggadēju profesionālo pieredzi.
Karjeras laikā var specializēties konkrētā silikātmateriālu veidā vai restaurācijas tehnikā.
Silikātmateriālu restaurācijas tehniķim ir iespēja iegūt restaurācijas jomā arī augstāko izglītību - restauratora kvalifikāciju. Augstākās izglītības ieguve restaurācijas jomā paplašina arī darba iespējas, piemēram, var strādāt ekspertīžu veikšanas jomā.
Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu
- Izpratne par kultūras mantojuma vērtību un nozīmi.
- Spēja veikt darbu precīzi un rūpīgi, pievēršot uzmanību detaļām.
- Pacietība, jo restaurācijas process var būt ilgs un sarežģīts.
- Spēja atrast risinājumus, piemēram, atjaunojot trūkstošos objekta elementus.
- Prasmes darbā ar restaurācijas instrumentiem un materiāliem.
- Izpratne par kompozīciju un krāsu mācību, prasme zīmēt.
- Spēja efektīvi sadarboties ar kolēģiem un citām iesaistītajām personām.
- Spēja uzņemties atbildību par savu darbu un tā rezultātiem.
Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes
- Silikātmateriālu restaurācijas tehniķa profesijā ļoti nozīmīga ir praktiskā pieredze, tāpēc jau prakses laikā izmanto iespēju mācīties no pieredzējušiem restauratoriem – uzdod jautājumus, uzņemies sarežģītākus uzdevumus u.tml.
- Nepārtraukti pilnveido savas prasmes. Arī restaurācijas jomā attīstās tehnoloģijas (jauni materiāli un metodes restaurācijas procesā, jaunas iekārtas). Piemēram, tiek izmantotas 3D skenēšanas un drukāšanas tehnoloģijas, kas palīdz precīzi atjaunot trūkstošās detaļas.
- Darba procesā ir būtiski ievērot ētikas principus un saglabāt kultūras mantojumu tā autentiskumā.
- Profesija varētu būt piemērota cilvēkiem, kuriem ir interese par vēsturi, kultūru un mākslu, kā arī piemīt precizitāte, pacietība un radošums.
Informācija sagatavota sadarbībā ar Zaļenieku komerciālo un amatniecības vidusskolu (direktori vietnieci Daci Vīpuli - Kuļiku) un AS '' BŪVUZŅĒMUMS RESTAURĀTORS'' (fotomateriāls, meistars Guntis Kivlenieks).