
Datorizētu kokapstrādes iekārtu operators veic masīvkoksnes un koksnes plātņu materiālu mehānisko apstrādi ar datorizētu (programmvadības) kokapstrādes iekārtu. Lieto specializētās datorprogrammas, ievieš korekcijas apstrādes programmās atbilstoši veiktajiem kontrolmērījumiem. Nodrošina datorizētu kokapstrādes iekārtu darbības pārraudzību un veic iekārtu ikdienas tehniskās apkopes.
Datorizētu kokapstrādes iekārtu operators darbā
-
Iepazīstas ar darba uzdevumu un tehnisko dokumentāciju
Iepazīstas ar rasējumu un tehnoloģisko karti. Nosaka darba uzdevuma veikšanai nepieciešamos griezējinstrumentus un iestatījumus iekārtas vadības programmā. Pārliecinās, ka izejmateriāli atbilst dokumentācijai un turpmākai apstrādei.
-
Sagatavo darbam datorizētu kokapstrādes iekārtu
Uzstāda un iestata iekārtas aizsargierīces un palīgierīces. Pārbauda griezējinstrumentu uzstādījumus un to nolietojumu, veic griezējinstrumentu iestatīšanu. Pārbauda iekārtas programmas gatavību darbam vai tās kļūdu paziņojumus.
-
Vada datorizētu kokapstrādes iekārtu
Iestata un maina datorizēto kokapstrādes iekārtu programmu parametrus, kā arī pielāgo apstrādes režīmus atbilstoši konkrētajam darba uzdevumam un materiālam. Uzrauga iekārtas, lai tās darbojas atbilstoši programmētajiem parametriem un tiek ievēroti kvalitātes standarti. Veic saražotās produkcijas daudzuma un kvalitātes uzskaiti, nodrošinot pareizu ražošanas datu reģistrāciju.
-
Veic produkcijas kontrolmērījumus un novērš neatbilstības
Izgatavo kontrolparaugus vai kontroldetaļas, lai pārbaudītu iekārtas precizitāti un apstrādes kvalitāti. Regulāri veic izgatavoto detaļu pārbaudi, salīdzinot tās ar rasējumiem un tehnisko dokumentāciju, lai nodrošinātu atbilstību noteiktajiem standartiem. Reģistrē un uzskaita kontrolmērījumu rezultātus. Koriģē kokapstrādes iekārtu iestatījumus, lai novērstu kontrolmērījumu laikā konstatētās neatbilstības. Ziņo par jebkādām neatbilstībām, kuras datorizētu kokapstrādes iekārtu operators nevar novērst patstāvīgi.
-
Uztur un apkalpo kokapstrādes iekārtas
Regulāri veic iekārtu tīrīšanu, lai novērstu putekļu, skaidu un citu netīrumu uzkrāšanos. Pamana un ziņo par tehniskiem vai programmatūras bojājumiem, lai nodrošinātu savlaicīgu iekārtu remontu un novērstu turpmākus bojājumus. Regulāri pārbauda griezējinstrumentu nolietojumu un tehnisko stāvokli, lai nodrošinātu kvalitatīvu apstrādi un novērstu instrumentu lūzumus. Seko līdzi palīgierīču un aizsargierīču tehniskajam stāvoklim, lai nodrošinātu drošu un efektīvu darba vidi.
Darba apstākļi un aprīkojums
Darbs galvenokārt notiek kokrūpniecības jomas ražotnēs, kokapstrādes darbnīcās, galdniecībās u.tml. Darba procesā iekārtas un instrumenti var radīt troksni un darba vidē var būt putekļi.
Darba aprīkojums ir datorizētas kokapstrādes iekārtas (CNC frēzēšanas un virpošanas iekārtas, lāzergriešanas iekārta), mērinstrumenti, lāzera līmeņrādis, rokas instrumenti (skrūvgriežu komplekti, knaibles, uzgriežņu atslēgas, āmuri u.c. ), griezējinstrumentu asināšanas iekārtas, palīgmateriāli (eļļas, smērvielas, tīrīšanas līdzekļi u.c.), dators ar specializētu programmatūru.
Darba procesā izmanto individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, skaņu slāpējošās austiņas, aizsargbrilles, cimdus, ierasti ir arī darba apģērbs.
Darba iespējas
Datorizētu kokapstrādes iekārtu operatoram darba iespējas ir mēbeļu ražošanas uzņēmumos vai kokapstrādes uzņēmumos, kuros tiek veikta dažāda veida koksnes apstrāde (zāģēšana, frēzēšanas, sarežģītāku detaļu izgatavošana u.c.) vai tiek ražots koka iepakojums. Tāpat darba iespējas ir būvizstrādājumu ražošanas uzņēmumos, kuros tiek izgatavoti koka būvizstrādājumi, piemēram, durvis, logi, grīdas segumi un citi elementi. Var strādāt arī galdniecības darbnīcās, kā arī uzņēmumos, kas ražo dekoratīvus koka interjera dizaina elementus, piemēram, koka paneļus ar reljefu vai gravējumiem.
Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu
- Zināšanas par CNC* kokapstrādes iekārtu darbību.
- Spēja lasīt un saprast tehniskos rasējumus un dokumentāciju.
- Zināšanas par dažādiem kokapstrādes procesiem (frēzēšanu, virpošanu, griešanu, urbšanu), kā arī koksnes materiāliem un to īpašībām.
- Prasmes strādāt ar specializēto programmatūru (datorizētās projektēšanas un ražošanas programmām).
- Spēja ātri reaģēt uz problēmām un rast risinājumus.
- Precizitāte un rūpīga attieksme darba procesā.
Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes
CNC iekārtas automatizē daudzus kokapstrādes procesus, taču zināšanas par manuālām metodēm (koka apstrādi ar mehanizētiem un rokas instrumentiem) palīdz saprast, kā koksne reaģē uz dažādiem apstrādes veidiem, kādi instrumenti ir piemēroti konkrētiem uzdevumiem un kā nodrošināt kvalitatīvu produkta izstrādi. Tāpēc datorizētu kokapstrādes iekārtu operatora apmācības programmā tiek integrētas zināšanas gan par koksnes materiāliem un tā apstrādes tehnoloģijām, gan praktisku iemaņu apguvi darbā ar rokas instrumentiem un mehanizētām kokapstrādes iekārtām. Tas nodrošina vispusīgu sagatavotību darbam kokapstrādes nozarē un paplašina arī darba ieguves iespējas.
*CNC - "Computer Numerical Control" (datorizētā ciparu vadība)
Informācija sagatavota sadarbībā ar Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu.