
Frēzētājs ir speciālists, kurš frēzējot izgatavo dažādas formas izstrādājumus, piemēram, detaļas no metāla, koka vai cita materiāla. Frēzēšanas process notiek uz speciāliem darba galdiem ar griežamo instrumentu – frēzi. Frēzēšanas procesā no materiāliem iespējams izgatavot detaļas, no kurām pēc tam var veidot dažādus citus objektus.
Frēzētājs darbā:
- lasa rasējumus, izmanto tehnoloģisko dokumentāciju;
- frēzē plakanas, slīpas virsmas, rievas, izciļņus, izmantojot dažāda veida frēzes (kāta, gala, cilindriskās);
- ar frēzmašīnām izgatavo dažādus izstrādājumus, piemēram, detaļas;
- kontrolē izstrādājuma izmēru un formu precizitāti;
- strādā, sadarbojoties ar kolēģiem;
- darbā izmanto individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, aizsargbrilles;
- ievēro elektrodrošības, ugunsdrošības un darba drošības noteikumus.
Darba aprīkojums:
pārsvarā strādā speciālā darba apģērbā un apavos; lieto aizsargbrilles, cimdus un austiņas trokšņu slāpēšanai; darbā lieto dažādas frēzmašīnas, kā arī mehāniskos, elektriskos un rokas instrumentus, piemēram bīdmēru, mikrometru u.c.
Darba apstākļi:
frēzētāja darba laiks atkarīgs no uzņēmuma darba laika, kurā strādā; darba vidē var būt paaugstināts troksnis; lielākā darba dienas daļa tiek pavadīta, stāvot kājās; bieži jāceļ smagumi.
Iespējamais atalgojums:
frēzētājs vidēji mēnesī nopelna sākot no 910 - 1050 EUR pirms nodokļu nomaksas; atalgojums ir atkarīgs no kompetences, prasmēm, uzņēmuma vai iestādes, kurā frēzētājs strādā, kā arī nostrādāto stundu skaita.
Darba iespējas:
var strādāt metālapstrādes un mašīnbūves, kā arī citu nozaru uzņēmumos, kuros izmanto metālapstrādes iekārtas.
Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:
pacietība, precizitāte, izpratne par rasējumiem, iekārtām un tehnoloģisko dokumentāciju, prasmes strādāt individuāli un komandā, atbildības sajūta, fiziskā izturība, spēja pilnveidoties un sekot līdzi jaunākajām tehnoloģijām.