Viesnīca sniedz viesmīlības pakalpojumu, kurā ietverts nakšņošanas un ēdināšanas, kā arī dažādi citi piedāvājumi, piemēram, konferenču zāļu izīrēšana, SPA, sporta centra un citi pakalpojumi.

Atkarībā no lieluma, mērķauditorijas, labiekārtojuma līmeņa, pakalpojumu specifikas naktsmītnēm ir dažādi nosaukumi:

  • Viesnīca - klientu izmitināšanas un apkalpošanas mītne, kurā ir ne mazāk kā četri numuri.
  • Motelis - viesnīca tūristiem, kuri ceļo ar personisko automašīnu. Motelis parasti atrodas lielceļu tuvumā, tam ir autostāvvieta, kurā tiek nodrošināti dažādi ar autoapkopi saistīti pakalpojumi.
  • Lauku tūrisma māja - lauku apdzīvotā vietā, mazpilsētā vai pilsētas lauku teritorijā celta viensēta vai savrupmāja ar zemes platību ap to, kurā tiek piedāvāti lauku tūrisma pakalpojumi.
  • Kūrortviesnīca - viesnīca, kurā tiek sniegti ārstēšanas, rehabilitācijas vai rekreācijas pakalpojumi. Kūrortviesnīcas tradicionāli tiek iekārtotas apvidos ar dabiskiem dziedniecības faktoriem (labvēlīgs klimats, ārstnieciskās dūņas, minerālūdeņi). Daļai kūrortviesnīcu ir izteikts sezonas darbības raksturs.
  • Dizainviesnīca - nelielas (līdz aptuveni 100 numuriem), no lielām ķēdes viesnīcām neatkarīgas viesnīcas, kuras atšķiras ar individuālu pieeju klientu apkalpošanā. Individuālā pieeja var izpausties numuru dizainā, iekārtojumā un attieksmē pret klientu, radot īpašu, neatkārtojamu un intīmu gaisotni.
  • Hostelis - zemākās kategorijas tūristu mītnes veids, kas piedāvā izmitināšanas pakalpojumus jauniešiem. Hosteļos parasti ir istabas ar 2 — 6 vietām, kopējas virtuves, tualetes un dušas telpas.

Mazo viesnīcu attīstība balstās uz unikalitāti, neatkārtojamību, izmeklētu un individuālu apkalpošanu. Ķēdes viesnīcu būtību izsaka kopēja tirdzniecības zīme un vienota pārvaldes un mārketinga koncepcija.

Atkarībā no numuru lieluma un to aprīkojuma, apkalpošanas līmeņa, kā arī no piedāvāto pakalpojumu klāsta viesnīcām piešķir zvaigznes (1–5). Augstākais līmenis ir 5 zvaigznes.