Vagonu Wall, boulderinga (klinšu kāpšanas) un vingrošanas sporta zāle

Aleksis Kovnators 2024. gada sākumā Rīgā atvēra boulderinga (klinšu kāpšanas maršrutu) un vingrošanas sporta zāli Vagonu Wall. Zāles telpu remontu un iekārtošanu, konsultējoties ar jomas speciālistiem, Aleksis veica pats. Uz kāpšanas sienas pieejami vairāk kā 50 maršruti, kas tiek mainīti un ir paredzēti gan iesācējiem, gan pieredzējušiem kāpējiem. Vagonu Wall boulderinga zāli var apmeklēt jebkurā vecumā un ar dažādu fizisko sagatavotību, pakāpeniski apgūstot kāpšanas tehniku, attīstot koordināciju, trenējot iekšējo muskulatūru un ķermeņa lokanību, kā arī prātu. Zālei nav administratora, telpa ir aprīkota ar novērošanas sistēmu un ir nodrošināta bezskaidras naudas norēķinu iespēja, līdz ar to ārpus nodarbībām ir iespējams brīvs zāles apmeklējums. Patstāvīgie klienti uz boulderinga zāli var doties 24/7.

 

UZŅĒMĒJA PIEREDZE - ALEKŠA STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Pozitīvas atsauksmes no klientiem - tad tiešām var sajust, ka tam, ko dari, ir kāda vērtība.
Iespēja realizēt savas idejas tieši tā, kā esi iecerējis. Ja tas nav iespējams - tu saproti iemeslus un no tā mācies.

BIZNESA IDEJA

Strādāju vairākus gadus IT jomā. Projekti mainījās, taču darbs bija vienveidīgs, iestājās zināma rutīna. Gribējās redzēt savam darbam rezultātu, radās doma, ka varētu radīt kādu produktu. Man vienmēr ir paticis kaut ko taisīt – skrūvēt, zāģēt, lodēt u.tml. Kad aizgāju no pamatdarba IT jomā, iegādājos aprīkojumu un izveidoju savu metālapstrādes darbnīcu, apmeklēju arī metināšanas kursus. Vienkārši bija vēlme darboties, sākotnēji sev  - kaut ko taisīt, reizē arī mācīties, ar domu, ka, iespējams, nākotnē tas viss varētu noderēt un attīstīsies par kaut ko lielāku.

Man vienmēr ir aizrāvušas arī dažādas fiziskās aktivitātes, piemēram, regulāri apmeklēju trenažiera zāli, nodarbojos ar snovbordu, man ir snovborda instruktora sertifikāts. Jau ilgstoši nodarbojos arī ar klinšu kāpšanu, vēl joprojām trenējos pie viena no Latvijas labākajiem klinšu kāpējiem.

Sākotnējā biznesa ideja bija, ka varētu organizēt nometnes par jaunu prasmju apgūšanu pieaugušajiem – sniegt iespēju “izrauties un ikdienas”  un apgūt jaunu sporta aktivitāti. Mērķis bija veicināt, lai pieaugušie ievieš ikdienā fiziskās aktivitātes, veselīgu uzturu, ievēro pareizu sporta rutīnu (iesildīšanos un atsildīšanos), lai neveidotos traumas. Ir plašs nometņu piedāvājums bērniem, taču pieaugušajiem šādas nometnes netiek īstenotas, liela daļa pieaugušo nometnes neapmeklēja arī bērnībā, jo nebija tāda piedāvājuma.

Esmu pats piedzīvojis operācijas un izgājis divus garus rehabilitācijas kursus mugurai un plecam, tas bija nepareizas sportošanas rezultāts, nepievērsu uzmanību sāpēm un “neieklausījos” savā ķermenī. Nopietni pievērsos ilgajam rehabilitācijas procesam, jo patiesi baidījos, ka nespēšu vairs pilnvērtīgi kustēties un sportot. Tāpēc šķita vērtīgi realizēt šo nometnes ideju, lai veicinātu pieaugušo zināšanas par pareizu ikdienas sportisko aktivitāšu nozīmīgumu.

Man bija arī citas biznesa idejas, kuru īstenošanu apsvēru. Tāpēc piedalījos LIAA pirmsinkubācijas programmā, lai redzētu uzņēmējdarbības vidi, saprastu, kādas ir iespējas uzsākt realizēt savas idejas, dzirdētu citu uzņēmēju pieredzi, konsultētos u.tml.

Apzinot iespējas un izmaksas, lai vasarā divas nedēļas rezervētu atbilstošu vietu nometnes norisei 10 cilvēkiem, sapratu, ka ir diezgan neiespējami atrast brīvu un piemērotu vietu uz tādu termiņu. Turklāt nomas maksa būtu ļoti liela, tas nozīmētu, ka arī dalības maksa nometnē būtu augsta, cilvēki tai vienkārši nepieteiktos. Tāpat sapratu, ka arī nometnes organizēšanas citi izdevumi, piemēram, ēdināšana, treneri, uztura speciālists u.c. būtu ļoti lieli. Secināju, ka, nopelnīt ar nometnes organizēšanu es nevarēšu. Runājot ar LIAA programmas konsultantiem un citiem uzņēmējiem, radās doma, ka varētu īrēt telpas, kurās piedāvāt līdzīgu saturu nodarbību veidā.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Netālu no šīs vietas ir mana darbnīca, tāpēc jau kādu laiku biju noskatījis Vagonu ielu kā vietu, kur varētu kaut ko izveidot. Zināju, ka uzņēmēji, kas jau darbojas šajā ielā, iecerējuši “atdzīvināt” un attīstīt Vagonu radošo kvartālu kā dažādu jomu pasākumu vietu. Visi apstākļi sakrita, un man ar paziņu starpniecību izdevās noīrēt zālei telpu.

Iegūtā telpa bija sliktā stāvoklī. Remontu veicu pats, te arī noderēja prasmes un zināšanas, ko biju apguvis gan kursos, gan pašmācības ceļā savā darbnīcā. Remonta procesā tīrīju no telpas griestiem daudzās veco krāsu kārtas un citu ražošanas procesu izejvielu paliekas. Tas bija visgrūtākais un nogurdinošākais visā zāles remonta un iekārtošanas procesā. Es tiešām nekad to vairs negribētu darīt!

Kopumā klinšu kāpšanas maršrutu un vingrošanas sporta zāli remontēju un iekārtoju aptuveni pusgadu. Draugi un dzīvesbiedre Anete palīdzēja veikt atsevišķus remonta darbus, kurus fiziski vienam izdarīt nav iespējams, bet visu pārējo darīju es pats – no rīta līdz vakaram, ļoti bieži arī bez brīvdienām.

Man iepriekš ir bijis uzņēmums, kas saistīts ar IT pakalpojumu sniegšanu, tāpēc labi izprotu uzņēmējdarbības grāmatvedību - tas man nešķiet sarežģīti. Tomēr Vagonu Wall grāmatvedības kārtošanai izmantoju ārpakalpojumu, jo visu izdarīt vienam nav iespējams.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

Vagonu Wall izveidei tika izmantoti personīgie iekrājumi un aizdevums no Altum. Šis aizdevums pamatā sedza dārgāko pozīciju - aizķeru (sienas kāpšļu) un matraču porolona - iegādi. Tā kā klinšu kāpšanas sienu būvēju pirmo reizi, ļoti domāju par drošību, līdz ar to tas prasīja arī vairāk līdzekļu.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Šobrīd reklamēju boulderinga zāli tikai sociālajos tīklos (Facebook, Instagram). Ļoti vērtīgas ir pozitīvās atsauksmes un augstais novērtējums, ko zāles apmeklētāji ieraksta Google Maps, daudzi ārvalstnieki zāli apmeklē, tieši vadoties no šīm pozitīvajām atsauksmēm. Zālē nav administratora, es pats sagaidu apmeklētājus, katram ir personiska pieeja, ar katru aprunājos, jautāju viņu pieredzi kāpšanas sportā, sniedzu tehniskus padomus par kāpšanas maršrutiem un kāpšanas sportu kopumā (apģērbu, aprīkojumu, apaviem u.c.). Šķiet, ka cilvēkiem tas patīk, tāpēc ir pozitīvas atsauksmes, kas arī mani motivē turpināt darīt iesākto.

Man ir vairākas ideja, kā saistoši veidot reklāmu. Taču pagaidām, kamēr remontēju un iekārtoju otru telpu, mana darba diena lielākoties beidzas vēlu vakarā. Ir liels fizisks un morāls nogurums, tāpēc plašāku reklāmas ideju realizēšana pagaidām nenotiek.

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Latvijā ir diezgan maz sertificētu speciālistu kāpšanas sportā. Pagaidām mēs piesaistām sertificētus trenerus atsevišķām nodarbībām. Plāns ir piesaistīt zālei papildu sertificētu treneri regulārām pieaugušo un bērnu nodarbībām.

Ir ideja veidot arī speciālu aplikāciju boulderinga zāles treniņu procesam, maršrutu uzskaitei, maršrutu variāciju veidošanai, kā arī, lai redzētu, kādus maršrutus esi pats izkāpis, sacensties ar draugiem u.tml.

Nesen noīrētajā telpā blakus plānots piedāvāt dažādas aktivitātes - fitnesa nodarbības, arī treniņu sienu, kas vairāk būtu piemērota iesācējiem un bērniem. Bērniem nodarbības jaunajā telpā varētu notikt laikā, kamēr vecāki apmeklē boulderinga zāli blakus.
Tāpat ir plāns sadarbībā ar citiem uzņēmējiem piedāvāt arī cita veida nodarbes, piemēram, dažādas meistarklases.

Pats pasniedzu ievadnodarbības boulderinga zālē, taču mans mērķis nākotnē ir tomēr vairāk pievērsties tieši biznesa attīstīšanai.

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Vēl joprojām man ir papildu darbi IT jomā. Ienākumi no šiem darbiem tiek novirzīti Vagonu Wall, jo šobrīd ieņēmumi no zāles apmeklējuma nenosedz visus izdevumus un ieguldījumus.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS
  • Apņēmība. Jāspēj saņemties un darīt lietas. Nekad nākotnē nebūs labāka laika, kad kaut ko uzsākt, kā tagad. Šis nav tikai par pirmo saņemšanos, tādas biznesā ir regulāri.
  • Atbildība. Finanses un saistības ar partneriem nedrīkst palaist pašplūsmā, jo citi ar Tevi rēķinās. Ja kādu reizi kaut ko neizpildīsi vai neapmaksāsi laikā, uzticību būs grūti atgūt. Godīgumu novērtēs gan partneri, gan arī valsts iestādes ;).
IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
  • Lielākoties, uzsākot uzņēmējdarbību, ir jārēķinās, ka būs nepieciešams papildu darbs, lai nodrošinātu pietiekamus ienākumus. Ļoti reta uzņēmējdarbība ir ienesīga jau tās sākumā. Es joprojām papildus gūtos ienākumus novirzu Vagonu Wall rēķinu apmaksai, telpu remonta materiālu un aprīkojuma iegādei. Saprotu, ka ir klienti, kas nāk uz klinšu kāpšanas sienu tieši tādēļ, ka te nav burzmas, taču man (kā uzņēmējam) gribas, lai klienti zāli apmeklē biežāk un vairāk, jo tas ļautu man attīstīties. Es ieteiktu arī nepaļauties, ka draugi un paziņas, kuri iepriekš solīja, ka atbalstīs un regulāri izmantos tavu pakalpojumu, tiešām tā arī darīs.
  • Ja nav nekādas pieredzes biznesā, ir vērtīgi vispirms meklēt iespējas būt uzņēmēju vidē - apmeklēt pasākumus, LIAA pirmsinkubācijas programmu, meistarklases u.tml. Tas sniegs sapratni, vai tava biznesa ideja ir dzīvotspējīga, priekštatu, kas ir nepieciešams, lai sāktu savu biznesu, tā ir arī iespēja pajautāt padomu citiem uzņēmējiem, uzzināt viņu pieredzi, iespējams, veidot arī sadarbības nākotnē.
  • Iet uz priekšu un turpināt darboties mani motivē saistības un atbildība, ko esmu uzņēmies pret sevi un citiem, tas liek man darīt un izdarīt, ievērot termiņus. Protams, visam pamatā ir lielais mērķis, ko gribu sasniegt, taču uz šo mērķi mani virza pienākumi. Piemēram, es noīrēju telpas, par tām ir jāmaksā rēķini, tās ir jāremontē, jāmaksā piegādātājiem par telpām nepieciešamajiem materiāliem, ir Altum kredīts, kas jāatmaksā u.c. – šī atbildība par saistībām arī mani motivē virzīties uz priekšu, paplašināt pakalpojumu piedāvājumu un censties nopelnīt.
Publicēts 2024. gada 16.oktobrī