Artūrs Kovaļevskis Ogres novada Tomes pagastā ar ģimenes atbalstu savas dzimtas mājās "Grantslejas" 2020. gadā izveidoja svinību un ēdināšanas pakalpojumu uzņēmumu “Garšu sēta”. No maija līdz vēlam rudenim Garšu sētā tiek svinētas kāzas, jubilejas un rīkoti citi tematiski pasākumi, piemēram, Mājas kafejnīcu dienas. Savukārt ziemā un agrā pavasarī uzņēmums pamatā sniedz izbraukuma ēdināšanas pakalpojumus. Garšu sētā valda mājīga atmosfēra, ir labiekārtota teritorija, dažādas atpūtas vietas, bērnu laukums un terases.
UZŅĒMĒJA PIEREDZE - ARTŪRA STĀSTS
LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU
Man patīk, ka darbošanās uzņēmumā sniedz iespēju satikt dažādus, līdzīgi domājošus cilvēkus, ar kuriem var aprunāties, apmainīties viedokļiem, sarunās iedvesmoties jaunām idejām. Īpaši liels gandarījums man ir tad, kad izdodas realizēt savu iecerēto ideju, piemēram, kādam pasākumam vai teritorijas labiekārtošanai.
BIZNESA IDEJA
Protams, 23 gadu vecumā sākt uzņēmējdarbību bija izaicinājums - neziņa par to, kā viss būs. Taču par sava uzņēmuma izveidi domāju jau ļoti sen. Man bija vīzija un arī plāns, kā visu veidošu. Iepriekš strādāju savā profesijā – par pavāru. Covid laikā zaudēju darbu, līdz ar to sava uzņēmuma izveidei pievērsos daudz ātrāk, nekā iepriekš biju plānojis. Liels atbalsts man gan uzņēmuma izveidē, gan darbībā ir mana ģimene – katrs papildus savam darbam iesaistās gan teritorijas labiekārtošanā, gan pasākumu rīkošanā.
GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ
Man nesaista un nepadodas dažādu dokumentu kārtošana, grāmatvedības lietas, tāpēc esmu piesaistījis šīm lietām ārpakalpojumu. Izaicinājums bija pārliecināt tuvākos, ka 23 gados nopietni esmu apņēmies realizēt savas ieceres - labiekārtot dzimtas mājas un tajās izveidot mājīgu svinību vietu.
FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI
Uzņēmējdarbību sāku, izmantojot savus iekrājumus. Jāatzīst, ka summa nebija liela. Tagad man šķiet, ka tas bija labi, jo nelielo naudas summu, kas man bija, izmantoju ļoti pārdomāti, soli pa solim labiekārtojot teritoriju, pilnveidojot un paplašinot sniegto pakalpojumu klāstu. Visu esam izveidojuši un turpinām veidot pašu spēkiem, ģimene atbalsta manas idejas un palīdz tās realizēt.
Līdz šim neesmu rakstījis projektus vai ņēmis aizdevumus savai uzņēmējdarbībai. Cenšos izvairīties no saistībām un noteikumiem, man vajag brīvību! Līdzekļus, ko nopelnu, ieguldu, lai īstenotu savus plānus. Tas, protams, nozīmē, ka savas idejas varu īstenotu tikai pamazām, ilgākā laikā posmā.
MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA
Šobrīd reklāmu un informāciju par Garšu sētas piedāvājumu un pasākumiem ievietoju tikai sociālajos tīklos (Facebook, Instagram). Taču vislabākā reklāma ir, kad mūsu viesi iesaka Garšu sētu saviem draugiem un paziņām. Ir klienti, kas svin dažādus svētkus pie mums atkārtoti. Siltajā sezonā esam diezgan noslogoti.
UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES
Es noteikti gribu saglābāt formātu, ka piedāvājam vienas dienas pasākumus – cilvēki atbrauc, jauki pavada laiku, nosvin svētkus un vakarā dodas prom. Pie tam šāds svinēšanas formāts mūsdienās ir pieprasīts, arī kāzas bieži svin vienu dienu. Tāpat man ir būtiski saglabāt Garšu sētas mājīgo atmosfēru - teritorijā ir vairākas atpūtas vietas, katrs var atrast sev piemērotāko.
Ir nākotnes plāns, kuru vēl negribu atklāt, varu vien minēt, ka tas saistīts ar teritorijas labiekārtošanu un pakalpojumu daudzveidības paplašināšanu. Es ieklausos klientos, bieži viņi ir tie, kas pasaka priekšā, ko vēl mēs varētu ieviest jaunu, pilnveidot.
Esam arī sapratuši, ka optimālais viesu skaits Garšu sētā ir 50. Es neredzu sevi, kā ļoti liela uzņēmuma vadītāju, man patīk mājīgā vide, ko esam radījuši un personiskā pieeja, ko varu sniegt klientiem.
VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?
Šobrīd ienākumi ir pietiekami, lai Garšu sēta būtu mana vienīgā darba vieta. Taču pirmajos gados bija jāmeklē papildus darbi, lai nodrošinātu pietiekamus ienākumus. Manuprāt, ar to ir jārēķinās, uzsākot uzņēmējdarbību.
UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS
Uzņēmējam jāpiemīt ļoti dažādām īpašībām. Jābūt radošam, gudram un sapratīgi ambiciozam, arī apņēmīgam, atbildīgam, draudzīgam. Noteikti nepieciešama arī disciplīna.
IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
- Jau skolas laikā iesaku piedalīties dažādos izbraukuma pasākumos, konkursos, kas sniedz iespēju satikt cilvēkus no uzņēmējdarbības vides un aprunāties par sev interesējušajiem jautājumiem. Tā var saprast, vai šajā vidē vēlas būt nākotnē.
- Pirms sava uzņēmuma izveides ieteiktu pievērst uzmanību jomai, kurā vēlas darboties. Meklēt iespēju aprunāties ar uzņēmējiem, kas attiecīgajā jomā jau darbojas, jautāt viņiem kā un ko viņi darīja, uzsākot savu biznesu, uzklausīt viņu ieteikumus no gūtās pieredzes. Tāpat jāinteresējas par atbalsta iespējām, ko novada pašvaldība piedāvā saviem uzņēmējiem. Arī es runāju ar uzņēmējiem, apmeklēju meistarklases, devos uzņēmēju pieredzes apmaiņas programmās uz ārvalstīm. Svarīgi ir pašam būt aktīvam – jautāt, klausīties un vērot, kas notiek uzņēmējdarbības vidē apkārt. Joprojām rudens un ziemas sezonā, kad uz vietas Garšu sētā nenotiek pasākumi, izmantoju laiku lietderīgi – turpinu izglītoties, apmeklēju meistarklases, tiekos ar citiem uzņēmējiem, dodos uzņēmēju pieredzes apmaiņas braucienos.
- Vadot savu uzņēmumu, noteikti būs situācijas – sarežģījumi, neveiksmes u.tml., kad prātā ienāks doma pārtraukt savu biznesu. Tā justies ir normāli! Grūtie brīži ir katrā uzņēmējdarbībā, ar pieredzi un laiku iemācās saņemties, rast risinājumu un doties tālāk.