Intervija ar Ilo Blūmu,

SIA "R grupas"  meža mašīnu operatoru

Kā Jūs sākāt strādāt uz harvestera?

Man gadu gaitā ir izveidojusies liela darba pieredze dažādos meža darbos. Sākumā strādāju kolhozā par traktoristu. Kad kolhozus likvidēja, nostrādāju astoņus gadus par koku gāzēju, pēc tam uz izvedēja. Pirms septiņiem gadiem nokārtoju eksāmenu un ieguvu tiesības darbam uz harvestera. Tā arī visus šos gadus  uz tā strādāju. Lai varētu strādāt ar mūsdienīgu meža izstrādes tehniku, šajos gados esmu papildinājis zināšanas dažādos kvalifikācijas paaugstināšanas kursos un semināros. Apmācības piedāvā gan Ogres Valsts tehnikums, gan vairāki mācību centri.

Kāds ir darba režīms un slodze?

Strādājam maiņās pēc slīdošā grafika.

Četras dienas esam mežā, tad četras mājās atpūšamies.

Darbs ir samērā smags. Tas prasa lielu koncentrēšanos. Vajadzīga arī laba redze, jo nākas strādāt rudens un ziemas mēnešos, kad ātri satumst un bieži vien dienas ir nomākušās. Mugurai arī ir liela slodze. Lai gan baļķi pašam nav jāceļ un to dara mašīnas, tomēr ilgstoša sēdoša darba ietekme ir jūtama. Kamēr strādājam, dzīvojam furgona treilerī. Tur guļam un ēdam, bet, kad ir četras brīvās dienas, tad kārtīgi atpūšamies, lai varam atkal pilnvērtīgi strādāt.

Vai darbs ir bīstams?

Tehnika, ar kuru mūsdienās strādā mežā, ir droša un stipra, bet tas nenozīmē, ka pašam nav jāuzmanās un sevi jāsargā.

Ne uz mirkli nedrīkst aizmirst par darba drošību. Koka galotnes mēdz lūzt un var uzkrist.

Arī pamats zem kājām ne vienmēr ir pats ērtākais. Gadās, ka jāstrādā ļoti nelīdzenās un pat purvainās vietās.

Kas Jums savā darbā patīk visvairāk?

Mežs nav tikai izciršana. Meži ir dažādi un tajos viss notiek cikliski. Ir laiks, kad tas jākopj un pienāk laiks to cirst. Mans darbs ir arī jaunaudzes kopt un tas man savā darbā patīk vislabāk. Patīkami redzēt, ka pēc tam mežs paliek tīrs un sakopts. Kad tas ir izcirsts, paveras pavisam pretēja aina. Darbs nav apnicīgs, jo objektu vietas mainās. Kad pabeidzu izstrādāt vienu cirsmu, tad dodos uz nākamo, kas var atrasties pat 200 kilometrus tālāk. Strādājot mežā, tuvumā gadās redzēt dažādus meža zvērus. Ar laiku bez meža vairs nevar. Kad ilgāk nosēdēts mājās, ļoti velk atpakaļ. Svarīgs faktors šajā darbā ir arī tas, ka var labi nopelnīt.  

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2013. gada 10. jūnijā