Intervija ar Kasparu Strengu,

inspektoru Robežkontroles punktā Rīgas lidostā

Kā Tu izvēlējies šo profesiju?

Pēc vidusskolas pabeigšanas zināju, ka nevēlos kā daudzi citi studēt jurisprudenci vai sabiedriskās attiecības. Man bija trīs izvēles varianti - Valsts policija, Nacionālie bruņotie spēki vai Valsts robežsardze. Dažādu apstākļu dēļ izvēlējos Valsts robežsardzes koledžu Rēzeknē.

Es gribēju būt dienestā, jo šis darbs ir aizraujošs, kā arī ir stabils atalgojums, veselības apdrošināšana, savlaicīga pensija, ikgadējā veselības aprūpe. Tie ir ļoti svarīgi faktori mūsdienās.

Kāds bija iestāšanās process koledžā?

Uzņemšana koledžā sākas ar atlasi un iestājeksāmeniem fiziskās sagatavotības pārbaudē, angļu valodā, ir pārrunas, kurās jāizklāsta sava motivācija. Jau pagājuši pieci gadi, kopš esmu pabeidzis koledžu. 

Vai bija starpība starp ierasto mājas dzīvi un ritmu dienestā?

Jā, dzīves ritmam dienestā ir jābūt gatavam. Studējot Valsts robežsardzes koledžā, ir jādzīvo kazarmās, ik rītu jāveic rīta rosme. Jābūt jau no bērnības radinātam pie kārtības.

Ja esi bijis izlutināts un nemāki pats savu gultu saklāt, tad vari gatavoties, ka tevi pārmācīs divkārši. 

Kādi ir mācību priekšmeti, ko apgūst koledžā?

Robežpārbaude un uzraudzība. Dokumentu tehniskā izpēte, šaušana, militārā taktika, sports, radiosakari ar rācijām, un informātika. Protokolu sastādīšana, imigrācijas kontrole un patvērumu meklētāju procesu uzsākšana. Arī svešvalodas, medicīniskā palīdzība un psiholoģija.

Kā pēc koledžas pabeigšanas notiek darba vietas izvēle?

Katram ir iespēja rakstiski norādīt savu prioritāro vēlmi, kur vēlas strādāt, un papildus jānorāda alternatīva. Tā kā esmu no Rīgas, vēlējos  te arī strādāt, kā otro variantu norādīju Ventspils terminālostu. Pēc koledžas pabeigšanas visi esam kvalificēti, lai strādātu jebkurā Valsts robežsardzes punktā.

Kāds ir Valsts robežsardzes nodrošinājums lidostā?

Mums ir dienesta automašīnas, bruņojums, videonovērošana, pirkstu nospiedumu skeneri, datu bāzes. Centrālais punkts lidostā ir Robežkontroles punkts, kur notiek visa veida informācijas apmaiņa. Sadarbojamies ar ES, trešajām valstīm, Šengenas zonu informācijas apritē par konkrētām personām. Darbā izmantojam saziņas līdzekļus, arī faksu. Šeit arī ienāk zvani no ceļotājiem, kuri jautā par vīzu nepieciešamību vai nozaudēto bagāžu. Jautājumos, kas nav mūsu kompetencē, norādām  zvanītājam atbilstošo telefona numuru. Tas ir nedaudz kā izziņu birojā. Šajā punktā strādā patstāvīgi darbinieki, kas veic darbu atbildīgi, ātri un operatīvi.

Pasu kontrolē pārbauda ceļotāju dokumentu derīgumu – pase, vīza, uzturēšanās atļauja un citi dokumenti. Tas ir darbs robežpārbaudes kabīnē. Ja tiek konstatēts atbilstības pārkāpums, darbinieks informē sektora vecāko, kurš sastāda protokolu un lemj par personas sodīšanu vai aizturēšanu.

Patruļā esošie robežsargi uzrauga lidostas teritoriju, vēro cilvēkus un rīkojas atbilstoši noteiktajai kārtībai, ja tiek identificēta aizdomīga persona. Daudzi ceļotāji, nelasot norādes, apmaldās, nokļūst  transfēra zonā. Taču bez attiecīgajiem dokumentiem viņi tur nedrīkst atrasties. Tad palīdzam viņiem atrast nepieciešamo termināli.

Vēl robežsardzes pienākumos, saskaņā ar starpvalstu sadarbības plānu, ir radiācijas kontrole.Tie nosaka katra cilvēka radiācijas līmeni, piemēram, ja cilvēks saņēmis konkrētas un specifiskas medicīniskas injekcijas, ārstēšanos, radiācijas līmenis ķermenī var būt palielināts. Konstatācijas gadījumā cilvēks tiek aizturēts un viņam ir jāuzrāda ārstniecības iestādes apliecinājums, savukārt mēs  ziņojam atbildīgajiem dienestiem.

Kāds ir darba ritms lidostā?

Katrā postenī tas ir savādāks. Katra maiņa ilgst 12 stundas, pārsvarā tas ir darbs robežpārbaudes kabīnē, bet vēl ir patruļas, dežuranta pienākumi, daudz kas ir atkarīgs no paša iniciatīvas un aktivitātes. Tas ir arī maiņu darbs – divas dienas jāstrādā un viena ir brīva.

Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?

Jāpiemīt pacietībai, jābūt saprotošam. Ikdienā mēs sastopamies ar daudziem nesavaldīgiem cilvēkiem. Piemēram, ir seši reisi ar vienlaicīgu izlidošanu, pasažieri ierodas pēdējā brīdī un satraukti sāk mūs pamācīt, kā jāstrādā, izrāda savu neapmierinātību. Tādos brīžos jāmāk savaldīties. Lieti noder koledžā iegūtās zināšanas ētikā,  psiholoģijā, melu pazīmju atpazīšanā.

Esam pretimnākoši un cenšamies saprasties ar pasažieriem. Ar ķīniešiem izmantojam papīru un googles tulkotāju. Obligāta prasība robežsargam ir zināt angļu un krievu valodu sarunvalodas līmenī. 

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2016. gada 7. decembrī