Intervija ar Aleksandru Aleksejevu

SIA “Zieglera mašīnbūve” Datorizētās ciparu vadības (CNC) metālapstrādes darbgaldu operatoru

Kāda ir Tava izglītība un kā Tu nokļuvi šajā profesijā?

Pabeidzu Daugavpils 5. vidusskolu, pēc tam zināšanas vēl papildināju vakarskolā. Uzreiz pēc skolas absolvēšanas sāku strādāt ražošanā pie mehāniskās iekārtas, pastrādāju vairākos uzņēmumos, tad ilgu laiku strādāju par instrumentu izgatavotāju. Pēc tam nonācu šeit un sāku strādāt ar CNC (red. saīsinājums no angļu valodas Computer Numerical Control - Datorizēta ciparu vadība) detaļu izgatavošanas iekārtu.

Kādi ir Tavi darba pienākumi?

Es strādāju ar datorizētām CNC iekārtām, kurās tiek izgatavotas vidēja lieluma detaļas – mans galvenais uzdevums ir vadīt šīs iekārtas un pastāvīgi sekot līdzi, vai tajās nav radusies kāda kļūda. Darbs pie jaunu detaļu izgatavošanas sākas ar to, ka kolēģi – tehnologi – kopā ar metāla sagatavēm man iedod rasējumu. Man manuāli iekārtā ir tikai jāuzstāda sagatave un jāpievieno vajadzīgie instrumenti, pārējo iekārta paveic pati. Kad pirmā detaļa ir gatava, es pārbaudu vai tā atbilst specifikācijai un, ja viss ir kārtībā, turpinu gatavot nākamās detaļas. Dažāda lieluma detaļām ir dažādas CNC iekārtas – iekārtai, ar kuru es strādāju, uz sāniem rakstīts 65, tas nozīmē, ka tā paredzēta detaļām apmēram 65 milimetru diametrā. Uz šādas iekārtas būtu grūti izgatavot pavisam mazas vai ļoti lielas detaļas.

Turklāt katrai detaļai ir arī savs izgatavošanas ilgums – ir detaļas, kas top minūtes laikā, bet ir arī sarežģītākas, kam vajadzīgi vairāki instrumenti, un to izgatavošana var aizņemt 7 minūtes.

Kad esmu vajadzīgo detaļu daudzumu izgatavojis, vedu tās citiem kolēģiem – piemēram, daļu detaļu tālāk nepieciešams urbt vai cinkot.

Kur norit Tavs darbs?

Visu laiku atrodos savā darba vietā ražotnē pie iekārtām – manā pārziņā ir divas CNC iekārtas, kur paralēli izgatavoju atšķirīgas detaļas. Šajā stacijā esam divi cilvēki un strādājam maiņās. Maiņa ilgst 8 stundas, kuras laikā var izgatavot ap 200 – 300 detaļām.

Pastāsti vairāk par iekārtu, ar kuru Tu strādā!

Tā ir austriešu CNC iekārta ar datorizētu vadību. Katrai detaļai ir paredzēta sava programma, ko tehnologs pārsūtījis man lietošanai datorā vai uzreiz CNC iekārtā – katra iekārtas kustība ir apzīmēta ar vienu programmas rindiņu, kam varu sekot līdzi iekārtas vadības ekrānā. Šajā ekrānā parādās programmas koordinātes, cipari un funkcijas. Detaļa ir gatava, kad iekārta izpildījusi visās programmas rindās norādītos uzdevumus. Kad jāizgatavo nākamā detaļa, uzstādu atkal citu programmu.

Vai mēdz būt arī tā, ka kaut kas neizdodas, nojūk?

Jā, mēdz gadīties, piemēram, ka kāds instruments salūzt vai kļūst neass. Vai arī programmas koordinātēs var ieviesties kāda sīka kļūda – tad rodas brāķis, ko bez rūpīgas pārbaudīšanas var ar aci pat nepamanīt. Ja ražošanas laikā pastāvīgi detaļas nemēra un nepārbauda, var gadīties, ka detaļa jau būs piemetināta, nokrāsota un varbūt tā jau ir pie klienta ārzemēs, kad izrādīsies, ka kaut kas tomēr īsti labi nesader. Tāpēc man jau šajā posmā ir visas detaļas rūpīgi jāpārbauda. Mašīna dara to, ko tai liek. Bet var gadīties cilvēciskas kļūdas – kāds nepareizs cipars vai lieks komats rindiņā. Tad rūpīgi pārbaudu programmu, skatos, kur kļūda varēja rasties, un to izlaboju. Pirmo detaļu ikreiz pārbaudu īpaši rūpīgi – izmēru pats un papildus nogādāju arī kvalitātes nodaļai, kas detaļu pārbauda un ar parakstu apstiprina, ka tā atbilst vajadzīgajiem parametriem. Nākamajām detaļām pārbaudes veicu jau patstāvīgi.

Kas ir sarežģītākais Tavā darbā?

Nekas ļoti sarežģīts jau tas nav, tomēr jāņem vērā – lai cik ilgi arī cilvēks šeit nestrādātu, viņam visu laiku kaut kas būs jāmācās, jāapgūst no jauna, jo tehnoloģijas attīstās un tādēļ daudz kas mainās. Darbam vienmēr jāpievērš liela uzmanība un atbildība.

Vai šajā darbā jāsadarbojas ar kolēģiem?

Lai arī pie CNC iekārtām strādāju viens, kolēģu starpā regulāri konsultējamies un dalāmies pieredzē.

Kādas ir CNC operatora karjeras iespējas? Kur vēl ar savām zināšanām un prasmēm viņš var strādāt?

Operators var strādāt dažādās rūpniecības jomās un ražošanas uzņēmumos, piemēram, es pats iepriekš esmu strādājis gan kuģubūves rūpnīcā Rīgā, gan arī militārajā ražotnē – tolaik vēl ar parastajām, manuālajām iekārtām.

Dažādās jomās CNC iekārtas var atšķirties, tās var būt ar krietni vairāk funkcijām nekā iekārtas, ar kurām es strādāju, taču, ja ir pamata zināšanas par darbu, tad visu nepieciešamo var iemācīties.

Jo sarežģītāks darbs un lielāka atbildība operatoram tiek piešķirta, jo lielāka būs saņemtā alga.

Kādām īpašībām jāpiemīt, lai varētu strādāt par CNC operatoru?

Kā jau minēju – jābūt atbildīgam un precīzam, jo visu laiku savs darbs ir jāpārbauda. Nevar paļauties tikai uz iekārtu – vienreiz nomērīji un pēc tam tikai izgatavo, jo vienmēr jāpatur prātā kļūdas iespējamība. CNC iekārtu sagataves dažos gadījumos var būt ļoti dārgas, maksāt pat desmit un vairāk tūkstošus eiro, tāpēc kļūda šajā darbā nav nieka lieta.

Vai pēc Tavas profesijas ir pieprasījums?

Viss ir atkarīgs no ražošanas apjomiem – ja ražošana valstī attīstās, tad arī pieprasījums aug. Tomēr uzskatu, ka cilvēks ar izpratni un vēlmi strādāt darbu vienmēr atradīs. Pieredze ir svarīga un ir labi, ja darbinieks iepriekš ir strādājis vismaz ar vienkāršu iekārtu, tomēr arī jaunieši bez darba pieredzes var visu uz vietas iemācīties. Es pats esmu apmācījis darbiniekus, kuri sākuši strādāt uzreiz pēc tehnikuma absolvēšanas – sākumā viņi strādā lēni, jo visu pārbauda vairākkārt. Šajā profesijā ir labas iespējas strādāt arī ārzemēs un pieprasījums ir daudzviet, tikai jāapgūst valoda.

Ko Tu varētu ieteikt jauniešiem, kas vēlētos strādāt šajā profesijā?

Ieteiktu nākt un strādāt! Skolā pievērst uzmanību matemātikai, trenēt loģisko domāšanu. Mūsdienās jau daudzi pierod paši nerēķināt, paļauties uz telefoniem un kalkulatoriem. Labāk pašam patrenēt savu prātu.

Publicēts 2018. gada 31. maijā