Intervija ar Džemu Melgalvi,
SIA „Bolderāja Serviss” CNC kokapstrādes darbmašīnu operatoru/iestatītāju
Kā nonāci kokrūpniecības nozarē un kā kļuvi par CNC kokapstrādes darbmašīnu operatoru/iestatītāju?
Tas, ka patlaban strādāju par CNC darbmašīnas operatoru, ir nejaušība. Esmu pabeidzis Iecavas vidusskolu. Pēc tās iestājos Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas fakultātē, bet to nepabeidzu, jo gribēju būt patstāvīgs, nolēmu iet strādāt. Ar to mana formālā izglītība beidzās. Vasarā sāku strādāt būvniecībā, tur varēja labi nopelnīt. Vēlāk mans darbs saistījās ar parketa ieklāšanu, slīpēšanu. Bet man nepatika vadības darba stils, attieksme pret darbiniekiem. Mans draugs strādāja „Latvijas bērzā” par CNC programmētāju, sagatavoja datorprogrammas CNC mašīnu vadīšanai. Viņš man piedāvāja nākt strādāt, jo uzņēmumā bija vajadzīgi cilvēki. Ja viņi bija bez pieredzes, viņus apmācīja uz vietas. Tā tas arī sākās. Vēlāk man piedāvāja darbu „Bolderāja Servisā”, kur strādāju joprojām.
Ko īsti nozīmē CNC kokapstrādes darbmašīnu operators?
Tulkojumā no angļu valodas „Computer Numerical Control” nozīmē – datorizēta programvadība. Ar CNC darbmašīnas palīdzību tiek apstrādāts koks – ne tikai griezts, bet arī frēzēts, zāģēts, urbts. Šajā mašīnā ir no viena līdz simtam instrumentu: dažādi zāģi, frēzes un urbji, kurus vada robots, datorprogramma.
CNC darbmašīnas operators uzraksta programmu, lai dators zinātu, kurā vietā, ar kuru instrumentu un kas ir jādara.
Pēc tam atliek tikai nomainīt apstrādājamās koka detaļas, izvēlēties attiecīgo apstrādes programmu, un mašīna izdara savu darbu. Tas gan ikreiz jāsaskaņo ar konkrētās detaļas rasējumu, un katru dienu šo rasējumu ir ļoti daudz, ap 20. Kad mašīna detaļu apstrādājusi, to noņem un uzliek nākamo. Tas arī ir operatora darbs. Es gan pats rakstu programmu, gan arī sekoju mašīnas darbībai.
Vai būtu bijis vieglāk strādāt šo darbu, ja būtu to mācījies skolā?
Droši vien. CNC darbmašīnu ir salīdzinoši maz, un tās ražo tikai kādi trīs uzņēmumi. Skola mani sagatavotu darbam uz vienas no šīm mašīnām – iemācītu, kuru pogu spiest, ko darīt, kas kurā brīdī notiek, iemācītu arī tehnoloģiju, ko kādā veidā var panākt. Bet es domāju, ka ar mašīnas vadību, pogu spiešanu ir par maz, būtiskākas ir lietas, ko var apgūt, tikai praktiski strādājot – precizitāte, sapratne par darba procesa optimizēšanas iespējām, par to, ko un kādā secībā katrā gadījumā varētu izdarīt savādāk, lai viss notiktu ātrāk, utt.
Kāda ir Tava tipiskā darba diena?
Darba dienas sākums visbiežāk ir šāds: satiekos ar ceha vadītāju, noskaidroju, kādi ir steidzamie darbi un kuri var pagaidīt. Tālāk jau notiek darbs ar mašīnu, detaļu maiņa utt.
Vai ir bijis kāds izaicinājums šajā darbā?
CNC mašīnas ir dažādas. Ir trīsasu mašīnas, tās ir salīdzinoši vienkāršas, jo strādā tikai plaknē. Bet piecasu mašīnas spēj strādāt telpiski. Man liels izaicinājums bija apgūt piecasu mašīnas vadīšanu.
Kas sniedz gandarījumu šajā darbā?
Jebkurš ražošanas, izveides process dod taustāmu galarezultātu. Tas sniedz gandarījumu.
Kas ir grūts šajā darbā?
Varbūt fiziski grūti ir celt kaut ko smagu.
Visnepatīkamākā lieta ir MDF (Medium Density Fibre) jeb vidēja blīvuma šķiedras frēzēšana, kad izdalās nepatīkami, smalki, bet tajā pašā laikā smagi putekļi.
Pēc tam ir grūti tīrīt gan darbgaldu, gan arī savu apģērbu. Grūti man būtu tad, ja būtu maiņu darbs, kā tas bija iepriekšējās darbavietās, jo nakts darbs man neder. Šeit es strādāju no 9.00 līdz 17.00.
Kāda ir CNC kokapstrādes darbmašīnu operatora darba specifika?
CNC operators ir salīdzinoši brīvs cilvēks, viņš uzliek detaļu, un pa to laiku var paveikt vēl ko citu vai atvilkt elpu, ir tikai jāpieskata, kā strādā mašīna. Tas nav kā šajā pašā rūpnīcā, piemēram, montierim, kuram visu laiku jābūt darbībā, jāskrūvē un jāstāv kājās.
Kādas rakstura īpašības nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?
Ir jāpiemīt eksaktai domāšanai. Ir jābūt uzmanīgam, savā ziņā pedantiskam, jāseko līdzi mašīnas darbībai, kura ir ļoti precīza, sevišķi, ja salīdzinām to ar rokas mehāniskajiem instrumentiem, piemēram, rokas urbjmašīnu.
Kā Tu redzi savas karjeras attīstību?
Manuprāt, līdz 35 gadiem var mainīt profesiju. Bet pēc tam ir jāpaliek pie tā darba, kuram jau esi pieķēries. Es labprāt vēl kādu reizi nomainītu profesiju, varbūt pamēģinātu strādāt metālapstrādē, lai dzīvē būtu kāda pārmaiņa. Vēlētos vēl kaut ko apgūt.
Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt CNC kokapstrādes darbmašīnu operatora profesiju?
Ja patīk skaitļi un ir eksaktā domāšana, tad šis darbs ir piemērots.
Tas ir salīdzinoši viegls, bet labi apmaksāts, turklāt šajā jomā vienmēr būs vajadzīgi darbinieki.
Taču jāpadomā par to, vai esi spējīgs visu mūžu strādāt vienā vietā, jo darbs saistās ar stacionāras mašīnas apkalpošanu. Tas nav tā kā, piemēram, lauksaimniecības mašīnu mehāniķim, kurš vienu dienu strādā vienā Latvijas vietā, citu dienu – citā.