Veterinārārsta asistents strādā praktizējoša veterinārārsta vadībā, sniedzot pirmo palīdzību dzīvniekiem, organizējot slimu dzīvnieku kopšanu, veicot slimību profilakses pasākumus un citus uzdotos darba pienākumus.
Veterinārārsta asistents darbā:
- sazinās ar klientu, saņemot un nododot pacientu;
- uztur dokumentāciju un datubāzes;
- ievēro veterinārās prakses regulējošos normatīvos aktus;
- rekomendē ārstniecisko barību un papildbarību;
- uztur zāļu aprites dokumentāciju;
- sagatavo telpas darbam;
- veic instrumentu kopšanu un uzturēšanu;
- uzrauga aprīkojuma darbību;
- sagatavo dzīvniekus manipulāciju veikšanai;
- asistē veterinārārstam operācijā;
- veic diagnostiku savas kompetences ietvaros;
- aprūpē dzīvniekus;
- sniedz dzīvniekiem dzemdību palīdzību;
- veic analīzes;
- nodrošina vispārēju un darba vides drošību.
Darba aprīkojums
Izmeklējumu veikšanas aparatūra (fonendoskops, svari, termometrs, rentgenogrāfija, datortomogrāfija, čipa nolasīšanas ierīce, endoskops, laringoskops), ķirurģijas instrumenti, medikamentu ievades palīglīdzekļi, pārsienamie materiāli, veterinārie medikamenti.
Darba apstākļi
Darbs norit medicīniskās aprūpes prasībām atbilstošā vidē speciāli iekārtotās telpās. Izbraukuma vizītēs veterinārārsta asistents dodas tikai kopā ar veterinārārstu. Strādā astoņu stundu darba dienu, var būt noteikts dežūrgrafiks, kas iekļauj darbu arī vakaros, naktīs un svētku dienās, kā arī iespējami steidzami izsaukumi jebkurā diennakts laikā.
Darba un izaugsmes iespējas
Veterinārārsta asistents var strādāt veterinārajās klīnikās, kā arī veterinārārstu privātpraksēs praktizējoša veterinārārsta vadībā. Pēc augstākās izglītības apguves un veterinārārsta kvalifikācijas ieguves ir plašākas iespējas specializēties dažādās veterinārmedicīnas jomās, piemēram, ķirurģijā, fizioterapijā, oftalmoloģijā.
Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:
- izturība, atbildība un emocionālā noturība (savaldība);
- vēlme izglītoties un pilnveidoties;
- iejūtība un pacietība;
- valodu zināšanas;
- spēja reaģēt krīzes un nestandarta, stresa situācijās;
- labas komunikācijas spējas.
Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes
- Skolā īpašu uzmanību pievērs matemātikas, ķīmijas, bioloģijas un fizikas apguvei. Iegūtās zināšanas ļoti noderēs profesijas apguves un darba procesā, piemēram, aprēķinot zāļu devas dzīvniekiem. Zināšanas ķīmijā ir nepieciešamas, lai saprastu medikamentus, to darbību, sastāvu, kā arī iespējamās reakcijas. Zināšanas bioloģijā ir nepieciešamas, lai izprastu dzīvnieku, organismu bioloģiskos un fizioloģiskos procesus. Savukārt zināšanas fizikā veido izpratni par fizikas likumu nozīmi dzīvnieka organisma procesu modelēšanā.
- Izmanto iespēju jau skolas laikā, piemēram, “Ēnu diena” pasākuma laikā apmeklēt kādu veterināro klīniku un iepazīt veterinārārsta asistenta darba vidi un ikdienu. Tas palīdzēs saprast, vai tiešām vēlies apgūt šo profesiju.
- Veterinārārsta asistenta darbā nepietiks tikai ar to, ka Tev patīk dzīvnieki. Darba procesā būs jāsaskaras ar dzīvniekiem, kuriem ir veselībai / dzīvībai bīstamas traumas un slimības. Šajās situācijās ir jābūt emocionāli noturīgam, jārīkojas ātri un precīzi, kā arī jābūt zinošam un pārliecinātam ko un kāpēc Tu dari.
- Kā “ēnas pusi” veterinārārsta asistenta darbam var minēt saskari ar dzīvnieka nāvi. Īpaši grūti ir to pieņemt, uzsākot darba gaitas. Ikdienas darbā jārēķinās, ka arī sasirgušo dzīvnieku saimnieki var reaģēt emocionāli, tāpēc jābūt psiholoģiski noturīgam.
Informācija sagatavota sadarbībā ar veterināro klīniku "KAVET"