Tekstilrūpniecības produkcija nodrošina personu ikdienas vajadzības. Tekstilizstrādājumiem ir gan praktisks pielietojums, gan estētiska vērtība, jo patērētājiem ir svarīga ne tikai produkta kvalitāte, bet arī produkta dizains un vizuālā pievilcība.
Tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanas nozare ietver vairākus sektorus:

  • tekstilizstrādājumu ražošanu - tekstilšķiedru sagatavošana un vērpšana, tekstilmateriālu aušana un apdare;
  • apģērbu ražošanu - apģērbu, ādas un darba apģērbu, virsdrēbju, apakšveļas, kažokādas izstrādājumu, trikotāžas izstrādājumu, zeķu ražošana;
  • ādas un ādas izstrādājumu ražošanu - ādas miecēšana un apstrāde, somu un ādas piederumu, apavu ražošana, kažokādu apstrāde un krāsošana, kā arī apavu un ādas izstrādājumu remonts.

Latvijas tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanas nozare galvenokārt ir orientēta uz eksportu, jo vairāk kā puse no nozares saražotās produkcijas tiek realizēta ārējos tirgos. Svarīgākie šīs nozares sektori Latvijā ir apakšveļas ražošana, šūšana, aušana un tehniskā tekstila ražošana. Nozarē dominē šūšanas uzņēmumi, kas darbojas kā citu valstu zīmolu pasūtījumu izpildītāji. Tāpat Latvijā ražo stikla šķiedras izstrādājumus, kas tiek eksportēti un izmantoti automašīnu un lidaparātu būvniecībā. Latvijā ir arī mazi vai vidēja lieluma uzņēmumi, kas rada savas tekstilizstrādājumu, apģērbu kolekcijas vai arī nodrošina pakalpojumus pēc individuāla pasūtījuma.

Profesionālās izglītības iespējas pēc 9. un 12. klases Tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanas nozarē 2024./2025. mācību gadā

Publicēts 2022. gada 8. februārī
Atjaunots 2024. gada 23. februārī