Intervija ar Lieni Bernsoni,

tūrisma aģentūras „Relaks tūre” tūristu grupas pavadoni

Vai Tu jau sen strādā tūrisma nozarē, un kā izvēlējies šo profesiju?

Tūrisma nozarē darbojos jau 9 gadus, lai gan mana izglītība un sākotnējā profesija saistīta ar tirdzniecības ekonomikas nozari. Taču mani vienmēr ir interesējušas radošākas lietas un darbs, kurā vari sajust sava darba augļus un sagādāt citiem pozitīvas emocijas. Tādēļ sekoju savam sapnim un devos uz gidu sagatavošanas kursiem. Pēc tam pabeidzu tūristu grupu pavadoņu kursus, ko organizēja tūrisma aģentūra Relaks tūre un mana profesionālā darbība tūrismā joprojām saistīta ar šo kompāniju.

Ko nozīmē strādāt par tūristu grupas pavadoni?

Tūristu grupas pavadonis ir atbildīgs par visu, lai brauciens noritētu sekmīgi un atbilstoši brauciena programmai. Tas ietver gan rūpīgu maršruta izpēti, ceļa informācijas sagatavošanu un apstrādi pirms brauciena, gan tā vadīšanu ceļojuma laikā, līdz brauciena sekmīgai noslēgšanai.

Vai Tu pati vari izvēlēties valstis, uz kurām braukt?

Katram gidam – grupu pavadonim sākotnēji ir jāapgūst kāda noteikta valsts vai reģions, jo perfekti apgūt zināšanas uzreiz par visu Eiropu un citām valstīm, var gids ar vairākos gados uzkrātu pieredzi. Bet, kad zināšanu bagāža jau ir uzkrāta, mūsu aģentūrā grupu pavadonis pats var izstrādāt un veidot maršrutus un paplašināt to valstu loku uz kurām doties.

Ko klients sagaida no grupas pavadoņa?

Klienti no grupas pavadoņa sagaida korektu, pieklājīgu attieksmi un zināšanu kopumu par konkrēto tūrisma produktu, kā arī atbildīgu un izpalīdzīgu attieksmi neordinārās vai problēmsituācijās.

Kādas prasmes, īpašības ir nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?

Nepieciešama patiesa vēlme strādāt ar cilvēkiem un to labā, pacietība un spēja pieņemt katru cilvēku, kāds viņš ir. Zinātkāre, vēlme un gatavība vienmēr apgūt jaunas zināšanas, paplašināt savu redzesloku. Organizatora spējas, jo brauciena laikā visa atbildība par tā veiksmīgu norisi ir vadītāja rokās. Prasme pieņemt ātrus lēmumus, ja gadās neparedzētas situācijas vai problēmas. Labas psihologa dotības un vēl, un vēl.......

Kas dod prieku un gandarījumu šajā darbā?

Prieku un gandarījumu sniedz katrs no tūristu puses izskanējis patiess „Paldies!”, veiksmīgi novadīts un pozitīvām emocijām piepildīts brauciens un katrs ceļotājs ,kas atgriežas atkal ,lai dotos jaunos pasaules ceļos, šoreiz jau konkrēti ar manis vadīto grupu.

Ko Tu gribētu pateikt saviem klientiem?

Viss, kas ir ap mums nepārtraukti mainās. Katru dienu saule apspīd jaunu pasauli. Arī šodien mūs kaut kur gaida bagātība. Varbūt tas būs tikai viegls smaids, varbūt – liels atklājums. Tam nav nozīmes. Dzīvi veido gan lieli ,gan mazi brīnumi. Nekas nav apnicīgs, jo viss nepārtraukti mainās. Ne jau pasaule ir garlaicīga, bet gan veids, kādā mēs uz to skatāmies. Es iesaku saviem klientiem iemācīties skatīties uz pasauli tā, it kā katru rītu mēs to ieraudzītu pirmo reiz!

Kā Tava karjera varētu attīstīties tālāk?

Teorētiski grupu pavadonis ar gadiem uzkrājot savu pieredzi par valstīm, svešām kultūrām un tradīcijām var veiksmīgi kļūt gan par maršrutu menedžeri, gan ceļojumu konsultantu. Bet praktiski, šis darbs ir mana sirdslieta, un ļoti grūti no tā šķirties, lai nomainītu to pret darbu birojā.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri vēlās strādāt par tūristu grupas pavadoņiem?

Jābūt lielai drosmei, zināšanu bāzei un vēlmei doties uz priekšu gan zināšanu apguvē un ļoti, ļoti jāmīl cilvēki, tad viss izdosies!!!

Atjaunots 2017. gada 14. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī