Intervja ar Margaritu Birnbaumu

VAS "Latvijas Pasts" sūtījumu apstrādes operatoru

Cik ilgi jūs strādājat VAS "Latvijas Pasts" (LP)?

No 2020. gada septembra sākuma.

Kāpēc izvēle krita par labu LP?

Tā bija nejaušība. Atnācu uz darba interviju, satiku kolēģus, iepatikās atmosfēra.

Kādi ir jūsu darba pienākumi, kas īsti ir jādara sūtījumu apstrādes operatoram?

Viens no darba uzdevumiem ir sūtījumu pieņemšana, sūtījumu sadalīšana pa attiecīgajām valstīm vai novadiem Latvijā, to reģistrēšana sistēmās un komplektēšana izsūtīšanai. Gatavoju arī pavaddokumentus. Mums sūtījumi ienāk no pasta nodaļām visā Latvijā, kā arī no ārvalstīm. Rīgas šķirošanas centrā tie tiek pieņemti un apstrādāti tālākai izsūtīšanai. Ierakstītie sūtījumi jāreģistrē gan tālāk apstrādājot, gan izsūtot. Sūtījumi ir dažādi – sākot no vēstuļu formāta līdz pat matračiem, ledusskapjiem un lielajām traktora riepām.

Jums ir jāorientējas LP sūtījumu sistēmā?

Jā, LP ir atsevišķa sūtījumu sistēma, kurā tiek reģistrēti ierakstītie sūtījumi. Pārējie sūtījumi tiek apstrādāti manuāli. Orientēšanās vairāk nepieciešama pasta indeksos, jāsaprot, kā sadalīt sūtījumus tā, lai pārējiem būtu vieglāk saņemt un nodot tālāk.

Zināt jau visus vai lielāko daļu pasta indeksu no galvas?

Man ir skaidra sistēma, kādēļ pasta indeksi ir sadalīti tā, kā tie ir sadalīti. No galvas gan visus vēl nezinu. Pasta nodaļu un indeksu ir ļoti daudz, tāpēc labāk pārbaudīt un nekļūdīties.

Kad sākāt strādāt, jums bija organizēta apmācība vai mācījāties darba procesā?

Mācības notika darba gaitā.

Mācību process ir bezgalīgs. Tiklīdz ir jauna vieta, kur vajag palīdzēt, tā jāmācās jaunas lietas, jauni veidi, kā darboties, jāiepazīst jauni kolēģi.

Man mācības turpināsies, mācoties strādāt pie jaunās sūtījumu šķirošanas līnijas, kur strādāšu pastāvīgi.

Kādas prasmes Jums darbā ir nepieciešamas? Vajadzīgas arī datorprasmes?

Jā, minimālas datorprasmes ir nepieciešamas. Bet, protams, ir jāsaprot LP sistēma, kā tā strādā un kā atrast nepieciešamo informāciju. Detaļas par pašu sistēmu gan nevaru atklāt.

Pasaules karte arī jāpārzina?

Nav obligāti, bet vēlams ir zināt, kurā pasaules daļā kas atrodas. Zināt aptuvenās laika atšķirības un attālumu no Latvijas. Jāzina, cik apmēram tālu sūtījums tiek sūtīts, cik ātri viss jāsagatavo. Tā kā šajā pozīcijā esmu iesācēja, tad ļoti daudz specifisku pienākumu man nav un virkne nepieciešamo prasmju vēl var atklāties darba gaitā.

Kādas personības īpašības prasa Jūsu darbs?

Viena no ļoti nepieciešamām īpašībām ir fiziskā izturība. Darbā ilgs laiks jāpavada stāvot, staigājot, pārvietojot dažāda izmēra lietas un smagumus. Vajadzīgas arī koncentrēšanās spējas, jo ikviena kļūda rada samērā lielu aizkavēšanos, bet nevienam nepatīk, ja sūtījumi kavējas.

Kāds ir Jūsu darba grafiks? Ir arī nakts maiņas?

Jā, ir arī nakts maiņas. Pirmo mēnesi es strādāju dienas maiņās, bet oktobrī strādāju nakts maiņās.

Šobrīd es strādāju četras naktis nedēļā, no pirmdienas līdz piektdienai. Piektdiena, sestdiena un svētdiena ir brīva.

Daļēji brīva ir arī pirmdiena, kad darbā jābūt ap plkst. 17.00.

No cikiem līdz cikiem ir maiņas?

Tās ir dažādas. Darba stundu skaits dienas maiņā ir astoņas stundas, plus trīsdesmit minūtes pusdienu pārtraukums. Dienas maiņas var sākties no pulksten 7, 10, 12, 13, 14. Tas pats ir ar nakts maiņām. Darba laika sākums var būt pulksten 17 vai 18 un ilgt līdz diviem, trijiem naktī. Nakts maiņas ir nedaudz garākas, bet tas, ka ir viena lieka brīvdiena, tomēr to atsver.

Grafiku var izvēlēties vai pielāgo to darbinieka vajadzībām, vai ko saplāno, tam jāpielāgojas?

Grafikus plāno maiņu vadītāji, konsultējoties ar darbiniekiem.

Ir iespēja grafiku pielāgot darbinieka vajadzībām, ja ir kāda neordināra situācija, kad nepieciešams brīvs vai kādu dienu ir jāsamainās. Šajā ziņā priekšnieki un kolēģi ir ļoti pretimnākoši un gatavi palīdzēt.

Grafiks tiek salāgots, ņemot vērā gan darbinieka, gan uzņēmuma vajadzības.

Organisms jau ir pielāgojies nakts maiņām?

Mans organisms jau iepriekšējā darbā ļoti labi pielāgojās dažādām maiņām un organisma režīma aritmijai. Ir daudz vieglāk un ērtāk pielāgoties, ja, kā man tagad, ir konstants grafiks visu mēnesi. Vienalga vai tās būtu dienas vai nakts maiņas, nekā grafiks, kas pastāvīgi mainās.

Pa dienu pēc nakts maiņas var paspēt arī kaut ko izdarīt vai tikai paēst un izgulēties?

Kā kuru dienu. Dažreiz var piecelties agrāk, dažreiz tas izdodas vēlāk. Tomēr arī pēc nakts maiņas daudz ko vēl var paspēt pa dienu izdarīt. Priecājos, ka nedēļas nogalē ir trīs brīvas dienas, kad var pavadīt vairāk laika ar ģimeni un mājdzīvniekiem, veltīt laiku savām interesēm.

Nakts maiņās ir daudz darba? Nosnausties nesanāk?

Nē, nosnausties gan nebūs laiks!

Darba apjoms var atšķirties, dažreiz sūtījumu ir vairāk, dažreiz mazāk. Ir brīži, kad var atpūsties, iedzert tēju vai kafiju, uztaisīt nelielu pauzīti ar kādu uzkodu un parunāt ar kolēģiem. Ir maiņas, kad nav īsti laika pat apsēsties un atvilkt elpu.

Bet domāju, ka līdzīgi vairāk un mazāk saspringti brīži ir gandrīz jebkurā darbā.

Darbības no darba sākuma līdz beigām ir vienas un tās pašas, rutinizētas vai tās mainās?

Man šobrīd tās var mainīties, bet pamatā tās tomēr ir vienas un tās pašas - zināmas.

Ar ko Jūs sākat darba dienu vai vakaru?

Šobrīd es strādāju pie Nacionālā veselības dienesta pasūtījuma. Atnākot uz darbu tiek pārrunāts, kādas ir izmaiņas, kas ir nepieciešams, kādi materiāli vēl būtu jāpasūta vai jāsaņem. Kad tas noskaidrots, ķeros klāt pie pasūtījuma izpildes: komplektēšanas, reģistrēšanas un nosūtīšanas.

Ko īsti nozīmē "pasūtījuma komplektēšana"?

Vajadzīgo produktu, to daudzumu salikšana attiecīgajiem galamērķiem.

Kas jums patīk savā darbā un kas varbūt sagādā grūtības?

Ir ļoti patīkama atmosfēra un jauki kolēģi. Ir arī sava veida brīvības sajūta, ko dod darba grafika fleksibilitāte. Pie mīnusiem varētu minēt to, ka šis tomēr ir diezgan monotons darbs un dažkārt arī prasa samērā lielu fizisku piepūli, lai pārvietotu smagos sūtījumus.

Bet ir arī kādi kolēģi – vīrieši, kuri var palīdzēt?

Jā, ir, un viņiem ir uzdevums pārvietot smagākas lietas un viņi palīdz, tomēr ar daļu smago sūtījumu jātiek galā arī dāmām. Turklāt lielākā daļa kolēģu ir sievietes.

Sūtījumu apstrādes operatori ir vairāk gados jauni vai pieredzējušāki?

Ir gan jauni, gan vecāki.

Lielākā daļa tomēr ir cilvēki gados ar jau lielu pieredzi šajā darbā. Daļa te strādā jau 10, 15, 20 un pat 30 gadus.

Pamatā tie ir cilvēki gados, kuriem šāds darba režīms un darba veids jau ir ierasts, kuri nevēlas neko mainīt. Viņiem patīk tas, ka viss ir zināms un pazīstams. Es gan esmu cilvēks, kuram ir nepieciešami gan intelektuāli, gan fiziski izaicinājumi, tādēļ cenšos sevi attīstīt un pilnveidot vairākos virzienos.

Tad jau var sagaidīt, ka Jūs laika gaitā lūkosieties uz kādu citu pozīciju?

Iespējams. Bet arī šajā darbā es novērtēju pieredzes gūšanas iespēju. Jebkura pieredze ir laba, protams, ja no tās mācās. Mana šā brīža pieredze LP veidojas gan no saviem tiešajiem darba pienākumiem, gan novērojot citus. Vēroju kāda ir komunikācija ar vadību, starp darbiniekiem, kādi ir darba organizācijas principi. Esmu no tiem cilvēkiem, kuri var klusi sēdēt maliņā un izdarīt dažādus secinājumus gan par sevi, gan citiem. Izdomāt, ko uzlabot savā darbā, prasmēs, zināšanās un arī, kā palīdzēt citiem ar padomu vai atbalstu.

Redzat šajā uzņēmumā izaugsmes iespējas?

Jā, noteikti!

LP ir uzņēmums, kurš vispirms darbiniekus meklēs no savējo vidus un piedāvās jau esošajiem darbiniekiem karjeras izaugsmes iespējas.

Līdz šim gan ar to neesmu saskārusies, jo LP strādāju pavisam nesen. Bet esmu dzirdējusi, ka šāda sistēma šeit pastāv. Darbiniekiem tiek piedāvātas iespējas un katram palīdz izvēlēties atbilstošāko pozīciju.

Vai jūsu darbā ir kādi bonusi, piemēram, veselības apdrošināšana, ceļa izdevumu segšana vai vešana uz mājām un darbu, prēmijas, kolektīva saliedēšanas pasākumi?

Jā, pēc nostrādātiem sešiem mēnešiem ir pieejama veselības apdrošināšana. Tas, manuprāt, ir būtiski, jo darbs tomēr ir saistīts ar palielinātu fizisku piepūli un apstākļiem, kuri var ietekmēt veselību. Ir putekļi, atsevišķās telpās ir aukstāks, jo, mašīnām atbraucot, durvis ir jāatver. Vēl viens bonuss ir uzņēmuma autobusi, kas ved uz mājām darbiniekus, kuriem maiņas beidzas sākot no pusnakts līdz pulksten 4 rītā. Šajā brīdī nekādi lieli kolektīva saliedēšanas pasākumi nevar notikt vīrusa izplatības ierobežojumu dēļ. Arī tiešā komunicēšana starp dažādiem dienestiem un darbiniekiem ir minimizēta. Atkarībā no izrādītās iniciatīvas, padarītā darba apjoma ir iespējamas prēmijas, kuru apmēru izvērtē darba vadītājs. Ir iespējas gan piepelnīties, gan tikt novērtētam.

Publicēts 2021. gada 24. martā