Intervija ar Neldu Fogeli,
salona „Beauty Zone” stilisti
Kāpēc izvēlējies stilista profesiju?
Tā šķita ļoti interesanta. Tas man bija kā mērķis jau ļoti sen – padarīt cilvēkus vēl skaistākus, vēl laimīgākus, jo tā ir patiešām fantastiska sajūta, kad redzam, ka cilvēkam actiņas iemirdzas pēc tam, kad viņš ir apmierināts ar savu spoguļattēlu.
Kur Tu mācījies par stilistu?
Esmu beigusi Birutas Mageles Starptautisko stilistu skolu un saku lielu paldies šīs skolas pasniedzējiem. Sākumā vēlējos iegūt vizāžista profesiju un sāku interesēties, kur varētu to apgūt. Man ieteica Birutas Mageles Starptautisko stilistu skolu, tāpēc devos uz turieni. Man bija iespēja runāt ar skolas vadītāju un sarunu gaitā pārliecinājos, ka stilista profesija ir tā, ko vēlos apgūt!
Kas īsti ir stilists un ar ko tas atšķiras no vizāžista?
Stilista profesija, viņa darbības sfēra ir diezgan plaša. Profesionāls stilists principā ir multimākslinieks. Mūsdienās stilists var būt gan frizieris, gan vizāžists, gan modes mākslinieks. Viņš palīdz cilvēkam veidot savu vizuālo tēlu gan teorētiski, gan praktiski - rada piemērotu matu sakārtojumu (friziera iemaņas), uzklāj make-up (vizāžista prasmes), piedāvā tērpa skices, atbilstoši klienta auguma proporcijām. Stilists veido imidžu. Imidžs atšķiras no stila ar to, ka ir neatkārtojams. Tas ir ne tikai cilvēka ārējais izskats – matu sakārtojums, make-up, tērps, bet arī cilvēka būtība kā tāda- viņa manieres, gaita, sociālais stāvoklis. Tātad stilists ir profesionālis, kas veido tēlu. Vizāžists, savukārt nosaka individuālās krāsu gammas, klientam veiksmīgāko grimu, atkarībā no viņa sejas formas, ādas un acu krāsas, matu krāsas un griezuma. Viņš veic zīmējumus uz sejas un ķermeņa, kā arī uzklāj make-up – dienas vai vakara grimu, fantāzijas grimu. Fantāzijas grims ir domāts kādam tematiskam pasākumam, kad tiek izveidots kāds tēls, piemēram, Šreka tēls vai arī 50. gadu grims attiecīgā ballītē.
Kādi ir stilista galvenie pienākumi?
Tas atkarīgs no tā, kādā sfērā stilists darbojas. Runājot par šo salonu, pienākumi ir šādi: matu sakārtošana, matu griešana, matu krāsošana, make-up uzlikšana. Šeit šos darbus veicu es pati – atšķirībā no daudzām ārvalstīm, kur stilists tiek uzskatīts par speciālistu, kurš visu to komandu organizē. Tur viņš veido tikai tēlu, imidžu, noalgo komandu, kas sastāv no vizāžista, friziera, tērpu dizainera, un tad viņi kopā strādā.
Kādi ir Tavi klienti, ko viņi sagaida?
Katrs klients ir ļoti īpašs. Klients vēlas sasniegt savu mērķi, viņam ir savi priekšstati. Stilists klientam piedāvā iespējas, bet lēmums ir jāpieņem viņam pašam.
Vai klienti ir lūguši veikt viņos pārvērtības, lai kļūtu skaistāki?
Sākšu ar to, ka man vienmēr būs svarīgi zināt motivāciju, kāpēc cilvēks kaut ko sevī vēlas mainīt. Tas, ko mēs redzam no ārpuses, ir tas, kas nāk no cilvēka iekšienes, tāpēc, ja viņš radikāli grib kaut ko mainīt, man ir jāzina, kāpēc, jo tad es varēšu izdarīt secinājumus, kā man ar šo cilvēku strādāt un kā panākt, lai viņš būtu apmierināts ar to, ko redz, lai viņš justos ērti, komfortabli.
Ko Tu sagaidi no klienta?
Vēlos, lai viņš ir atklāts, lai uzticas man. Ir cilvēki, kuriem grūti sarunā atvērties, viņi baidās atklāti pateikt, kāpēc viņi grib ko mainīt. Bet to ir svarīgi zināt, lai pēc tam viņi neviltos rezultātā.
Kādām īpašībām ir jābūt, lai labi veiktu šo darbu?
Stilistam jābūt psihologam, diplomātam, māksliniekam un režisoram. Savs darbs ir jāmīl, jābūt pacietīgam un mērķtiecīgam, tad var daudz sasniegt un paveikt. Ir jābūt komunikablam, viss ir jāizrunā, jābūt tolerantam, apķērīgam, jāspēj uztvert klientu pat no pusvārda, jāmāk klientam piedāvāt, nevis kaut ko uzspiest. Jāprot atklāt klienta būtību un iedrošināt viņu pārmaiņām. Stilistam jābūt atbildīgam par to, ko viņš dara.
Vai ir bijuši kādi izaicinājumi Tavā darbā?
Protams, tādi ir vienmēr. Strādājot ar jebkuru klientu, tu pieej viņam individuāli un tev ir svarīgi, lai viņš būtu apmierināts. Visi darbi ir bijuši interesanti ar saviem izaicinājumiem, grūtībām, bet rezultāts parasti ir bijis labs. Piemēram, grūti ir blondīni pārveidot par bruneti un otrādi, turklāt, ja klients vēlas to izdarīt vienā reizē. Bija izaicinājums, kad reiz kādam cilvēkam veidojām tēlu pilnīgi no jauna. Sākumā izzinājām, kāpēc viņš grib mainīt ārieni, tad strādājām gan ar matu griezumu, matu krāsu, gan make up, atbilstoši ķermeņa proporcijām piemeklējām tērpu, noteicām individuālo krāsu paleti.
Kas ir grūts šajā darbā?
Grūti ir tad, ja klients neatklāj savas vēlmes. Ir cilvēki, kas atnāk un saka, ka grib mainīt kaut ko, bet nezina, ko, lai tik es darot, jo viņi man uzticoties. Daudz ir atkarīgs no manas spējas izzināt, ko klients vēlas, lai nebūtu tā, ka viņš pēc tam ir ar kaut ko neapmierināts. Nogurums iestājas vakarā, bet tas ir patīkams.
Kas ir tas pozitīvais stilista darbā?
Tas, ka esi sasniedzis mērķi un redzi rezultātu, ka cilvēks ir apmierināts un priecīgs. Un tas ir pats svarīgākais. Mēs veidojam skaistus un laimīgus cilvēkus, pareizāk sakot – vēl skaistākus un vēl laimīgākus, un tas rada gandarījumu.
Cik cilvēkus Tu pārveido dienas laikā?
Tas arī ir ļoti dažādi, kā kuru dienu. Vienam klientam veidoju tikai frizūru, otram – tikai make-up, citam veidoju visu tēlu kopumā – frizūru, make-up, tērpu. Ja runa ir par kādu pasākumu, tiekamies iepriekš un visu apspriežam.
Kāds ir Tavs stilistes viedoklis par to, kā izskatās, ģērbjas mūsu jaunieši?
Gribētu jauniešus redzēt sakoptākus gan matu, gan arī apģērba ziņā. Nav jau runa, ka vajadzētu tiekties pēc dārgiem zīmoliem, bet tās ir tiešām elementāras lietas – matu sakārtojums, make-up, sakoptas rokas. Apģērbs gan var būt ļoti individuāls. Galvenais, lai cilvēks justos komfortabli un būtu apmierināts ar sevi.
Kāds ir stilista darba laiks?
Darba laiks nav normēts. Tas ir pakārtots klientam – var nākties strādāt arī brīvdienās. Kad veidojam fotosesijas, darbi ievelkas līdz vēlai naktij.
Kā Tava karjera var attīstīties tālāk?
Ir jāpilnveidojas, jo tā ir radoša profesija. Iespēju var būt daudz un dažādas – tas varētu būt darbs kādā modes žurnālā, televīzijā, var darboties modes skatēs, fotosesijās. Izglītība ir mūsu bagātība, šajā profesijā sevi ir visu laiku jāpilnveido, jāiet līdzi jauninājumiem, jaunajām modes tendencēm, rutīna manā profesijā nav pieļaujama. Ir jāapmeklē dažādi semināri, kursi, jāizmanto plašās interneta iespējas sevis izglītošanai.
Ko Tu ieteiktu tiem, kuri gribētu izvēlēties stilista profesiju?
Pirmkārt, ir jāmīl darbs, ko tu dari. Šī ir profesija, kurai tiešām jāpieiet ar lielu atbildību un profesionalitāti. Ja interese ir, ir jāmēģina.