Intervija ar  Juri Damškalnu,

SIA R-grupas mežu apsaimniekošanas vadītāju

Kā Jūs nolēmāt strādāt mežsaimniecības nozarē un kur to apguvāt?

Mans tēvs bija saistīts ar mežsaimniecību un nodarbojās ar medībām. Kā mazs zēns biju bieži ar viņu kopā un tad arī radās pirmā interese par mežu. 14 gadu vecumā sāku nodarboties ar sporta šaušanu apaļajā stendā un šķīvīšu šaušanu. Mans treneris - toreizējā Talsu Mežrūpniecības saimniecības direktors pamudināja mani iet mācīties uz Aizupes tehnikumu (tagad – Ogres Valsts tehnikums). Pēc tam iestājos Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Meža fakultātē, taču mežsaimniecības izglītības pamatu pamati ir iegūti Aizupes meža tehnikumā. Vēlāk nolēmu studēt jurisprudenci un pabeidzu Juridisko koledžu. Uzsvēršu arī, ka pašlaik jurista iegūtās zināšanas man ir ļoti noderīgas manā tiešajā darbā, jo zinu, kā lasīt likumus. Manā darbā ir jāpārzina meža likums, grāmatvedības likums un juridiskie jautājumi, kas saistās ar īpašuma tiesībām.

Kādi ir Jūsu darba pienākumi uzņēmumā?

SIA „R-grupā” ir trīs darbības nozares – mežsaimniecība, mežizstrāde un transports. Es esmu Mežsaimniecības daļas mežu apsaimniekošanas vadītājs. Mani pienākumi ir saistīti ar SIA R-grupa īpašumu pārvaldīšanu. Esmu atbildīgs par meža stādīšanu, ciršanu un īpašumu iegādi. Juridiskās zināšanas noder īpašuma vērtēšanā, īpašuma sakārtošanā, cenas noteikšanā un taksēšanā. Tāpat, kad iegādājas jaunu īpašumu, ir jāveic robežu tīrīšana un kupicu ierīkošana. Piedalāmies arī meža īpašumu izsolēs, ko rīko novadu domes, administratori, tiesu izpildītāji. Galvenie pienākumi ir -– plānošana, uzraudzība un vadība.

Ko dara Jūsu amatu brāļi Valsts mežu dienestā un Latvijas valsts mežos?

Valsts meža dienesta galvenais uzdevums ir ieviest meža politiku, sekot normatīvajiem aktiem. Dienests nodarbojas ar kontroli, piemēram, dod atļaujas meža ciršanai un medībām. Savukārt Latvijas valsts meži nodarbojas ar mežu apsaimniekošanu un plānošanu.

Kad gūstat gandarījumu par padarīto darbu?

Gandarījums un prieks ir par visu, kas tavā uzraudzībā un paša spēkiem paveikts. Prieks ir vērot, kā aug mežs. Piecu gadu laikā tas izaug cilvēka augumā. Īpaši ātri aug lapu koku sugas. Prieks skatīties uz izkoptu mežu, kad nevēlamie kociņi paņemti nost un ir dota vieta jaunajiem. Gandarījums ir arī par vidēja vecuma mežiem, kurus izkopj un beigās ir  ražas ievākšanas laiks.

Kā lauksaimnieki ievāc ražu reizi gadā, tā arī mēs paņemam savu. Piemēram, alkšņi ienāk  reizi 20 gados, apse – reizi 40 gados.

Kad raža ievākta, cirsma satīrīta, ekoloģiskie koki putniņiem ir atstāti, atmirušā koksne arī atstāta (lieli zemes bluķi, kur skudriņas dzīvo), es personīgi gūstu lielu gandarījumu.

Kādas ir karjeras iespējas?

Mežā  darbs notiek divos virzienos – mežsaimniecībā un mežizstrādē. Ir svarīgi sākt strādāt par mežzini un iemācīties darbus no pamatiem, vispirms par stādīšanu un ciršanu, lai vēlāk, kad uzraudzībā būs mežstrādnieki, būtu visas zināšanas un prasmes, un neviens nevarētu apmānīt. Ja ir vēlme, var meklēt darbu valsts iestādēs vai arī tēmēt uz Latvijas valsts mežu ģenerāldirektora posteni. Bet var arī uzsākt savu biznesu kā taksators un jaunaudžu kopējs. Darbs Latvijā ir, uz ārzemēm var aizbraukt piepelnīties pastādīt, bet arī šeit labi maksā - par stādīšanu maksā 60 latus par hektāru. Dienā var nopelnīt 20 līdz 30 latus, bet darbs ir grūts.

 

Kurš var kļūt par labu mežinieku?

Ir jābūt vienam svarīgam nosacījumam - mīlestībai pret dabu un mežu, ko nereti iemanto jau bērnībā.

Ir jāpatīk strādāt arī ar tehniku - mežizstrādes mašīnām, instrumentiem, smago tehniku, pievedējtraktoriem, motorzāģiem un krūmzāģiem, mašīnām, kas izstrādā mežu.

Pašlaik ir arī daudz meiteņu, kas strādā par mežzinēm, jo darbs ir palicis vieglāks. Kādreiz mežsargam bija jāstigo, tagad tikai jāpamēro un jāpakontrolē.

Mācoties Ogres valsts tehnikumā, var saprast, ko vēlies - vai strādāti ar harvesteru un tehniku, vai kļūt par mežsaimnieku, vai mežizstrādātāju. Ogres Valsts tehnikums dod atspērienu, pamatu un rūdījumu!

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2013. gada 10. jūnijā