Intervija ar Artūru Plociņu, SIA “GRIFS AG” mobilās grupas darbinieku

Kā Tu izvēlējies strādāt šajā jomā?

Pēc vidusskolas aizgāju mācīties uz policijas koledžu. Strādāju policijā, taču atalgojums nebija pietiekams. Gandrīz visi mani kolēģi papildus strādāja arī par apsargiem. No 2000. gada strādāju divos darbos. Esmu pieradis, un ir sajūta, ka ar vienu darbu ir par maz. Pārāk daudz brīvu dienu.

Kur mācījies un apguvi šo profesiju?

Ieguvu apsardzes sertifikātu. Bija jānokārto eksāmens, kas ietvēra teorētisko zināšanu (par likumdošanu) un fizisko spēju pārbaudi. Lai strādātu mobilajā grupā, jāiegūst arī ieroča nēsāšanas atļauja. Man tāda jau bija, jo strādāju policijā.

Arī uz vietas darbā pastāvīgi notiek dažādi kvalifikācijas paaugstināšanas kursi. Jāpilnveido savas zināšanas kaut vai tāpēc vien, ka signalizācijas sistēmas attīstās un tev jāpārzina to darbība.

Kādi ir Tavi galvenie pienākumi?

Kad iedarbojas objektu tehniskās apsardzes iekārtas, dežurants saņem signālu. Tālāk viņš sazinās ar mums – mobilās grupas darbiniekiem. Katrā pilsētas rajonā ir vairākas ekipāžas. Dežurants pārzina situāciju un nosūta atbilstošo ekipāžu apskatīties, kas ir noticis objektā, kurā nostrādājusi trauksmes sistēma. Jāpārbauda, vai ir notikusi ielaušanās vai uzbrukums klientam, vai arī tā ir bijusi tikai viltus trauksme.

Kad iedarbojas trauksme, neviens nezina, kas ir noticis. Mēs esam pirmie, kas ierodas un konstatē notikušo.

Mobilās grupas darbiniekam ir jāpieņem lēmums, ko darīt konkrētajā situācijā. Tālāk jānodod informācija par situāciju pults dežurantam, lai viņš varētu pieņemt lēmumus, kā rīkoties tālāk. Ja situācija uz vietas objektā izrādās bīstama, izsaucam palīgā papildus ekipāžu. Tiek izsaukta objekta īpašnieka kontaktpersona. Ja ir notikusi ielaušanās, tiek izsaukta arī policija.

Pa šiem darba gadiem jau esmu iepazinis apsargājamos objektus, zinu, kas kur atrodas. Tas ir svarīgi, jo ietaupa laiku un ļauj ātrāk reaģēt. Reizēm iesaku atsevišķus uzlabojumus objekta īpašniekam, ja redzu, ka kaut kas var izprovocēt ielaušanos. Piemēram, ja veikalā aiz stikla durvīm sakrauti ļoti vērtīgi instrumenti, tas ir kārdinājums, pret kuru nekāda signalizācija nepalīdzēs. Ja nebūs dzelzs durvju vai restu, noziedznieks noteikti mēģinās ielauzties.

GRIFS AG piedāvā ļoti plaša veida tehnisko un fizisko apsardzi. Apsargājam gan lielos tirdzniecības centrus, kuros ir ļoti liels cilvēku pieplūdums un atgadās dažādas situācijas, gan dzīvokļus. Mobilās grupas darbiniekiem visiem ir ieroča nēsāšanas atļauja, kas objektu apsargiem nav obligāta. Es palīdzu fiziskajai objekta apsardzei (piemēram, lielveikalā), ja rodas grūtības. Ja apsargs uz vietas objektā ir nospiedis trauksmes pogu, šo signālu saņem dežurants pie pults un nosūta mani palīgā.

Atkarībā no apsardzes firmas sniegtajiem pakalpojumiem mobilās grupas darbinieki var tikt piesaistīti arī lielu masu pasākumu apsardzes nodrošināšanai. Piemēram, sporta pasākumos vai koncertos. Jānodrošina apsardze gan pasākuma laikā, gan jāpārbauda pasākuma apmeklētāji, lai netiktu ienesti neatļauti priekšmeti un mantas.

Ikdienā ir arī darbs ar dokumentāciju. Pēc katra izsaukuma man jāuzraksta izsaukuma akts, kurā norādu, kur bijis izsaukums, kas noticis, kāds ir bijis trauksmes iemesls u.c. informāciju. Šo informāciju analizējot, tehniskā daļa var izstrādāt uzlabojumus. Ja veicu aizturēšanu, jāraksta aizturēšanas protokols un ziņojums Valsts policijai.

Tas, cik bieži nostrādā tā saucamā viltus trauksme, ir atkarīgs no tehnisko apsardzes iekārtu kvalitātes un no tā, cik profesionāli tās uzstādītas un noregulētas. Labai apsardzes firmai ļoti reti gadās viltus trauksmes. Ir arī gadījumi, kad pats cilvēks nav laikus nospiedis drošības kodu. Arī tad nostrādā trauksme, un mēs izbraucam apskatīties, kas ir noticis. Iespējams, cilvēks ir speciāli izraisījis šādu situāciju, jo viņu apdraud uzbrucēji, kas līdz ar viņu ir iekļuvuši dzīvoklī.

Kāda ir Tava darba ikdiena?

Darbs katrai ekipāžai sākas citā laikā, lai nebūtu tā, ka visi vienlaikus ir aizņemti ar dežūras nodošanu. Nododot maiņu, kolēģis man īsumā izstāsta iepriekšējās diennakts notikumus. Svarīgi pievērst uzmanību gadījumiem, kad ir bijis ielaušanās mēģinājums. Nereti noziedznieki šādi pārbauda, kāda būs reakcija, cik ātri atbrauks mobilā grupa.

Ja nav izsaukuma uz notikuma vietu, mašīna atrodas noteiktā vietā konkrētā pilsētas rajonā, pēc iespējas tuvāk nozīmīgākajiem objektiem.

Viena no pirmajām lietām, ko klients parasti pajautā – cik tuvu manam īpašumam atrodas apsardzes mašīna. Tas ir jautājums par drošības sajūtu, cik ātri mobilās grupas darbinieki reaģēs, ja kaut kas nebūs kārtībā.

Vienu diennakti strādāju, trīs diennaktis man ir brīvas. Cilvēkam, kurš vēlas strādāt šajā profesijā, ir jāapzinās, ka izturēt šādu režīmu nav tik viegli. Jābūt labai veselībai un stabilai nervu sistēmai.

Kādas prasmes un rakstura īpašības ir nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?

Ja cilvēks grib strādāt šajā nozarē, viņam jāseko līdzi savai veselībai. Darbs daļēji ir sēdošs, tādēļ jācenšas uzturēt sava fiziskā forma, jāēd veselīga pārtika. Jāievēro stingrs dienas režīms. Pats personīgi pazīstu cilvēkus, kuri strādā šajā profesijā 20 gadus un jūtas labi, jo ir ievērojuši visus šos ieteikumus.

Arī negulēta nakts ietekmē veselību. Objektu apsargi pārsvarā strādā pa dienu, mobilo grupu darbinieki strādā maiņās. Mums naktis ir nemierīgs laiks.

Pēc rakstura jābūt pacietīgam, jāspēj uzklausīt aizkaitinātus, agresīvus cilvēkus. Taču nevari būt arī pārāk mierīgs vai bailīgs, jo pārkāpējs ļoti labi jūt, kāds ir viņa pretinieks. Protams, pieredze rodas tikai ar gadiem. Lai apgūtu rīcību dažādās situācijās, jauni darbinieki strādā pārī ar pieredzējušiem kolēģiem.

Kādi ir vislielākie izaicinājumi šajā darbā un kas sagādā gandarījumu?

Šajā uzņēmumā visi procesi ir ļoti labi sakārtoti, nav jālauza galva par papildus lietām. Gandarījums rodas, kad esi palīdzējis cilvēkam. Pēc izsaukuma jūti, ka viņam tava palīdzība bija patiešām nepieciešama. Patīkami, ja cilvēki apzinās, ka es esmu kaut ko izdarījis viņa labā, nevis vienkārši sniedzis pakalpojumu, par kuru viņš maksā. Pašreiz cilvēki daudz vairāk domā par savu drošību un nav vieglprātīgi.

Kādas ir izaugsmes iespējas šajā profesijā?

Daļa kolēģu ir kļuvuši par apsardzes pults dežurantiem.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt šo profesiju?

Jābūt labai fiziskai sagatavotībai un morālai stājai. Tev jāatšķiras no citiem. Noderīgi apgūt kādu cīņas mākslu. Ja vidusskolas laikā būsi uztrenējis fizisko formu un apguvis cīņas paņēmienus, varēsi nokārot apsardzes sertifikātu un sākt strādāt jau uzreiz.

Atjaunots 2017. gada 15. februārī
Publicēts 2014. gada 30. aprīlī