Aukstumiekārtu sistēmu tehniķis plāno un organizē objektu aukstumiekārtu un sistēmu darbību, montē, iestata dažādas aukstumsistēmas, arī gaisa kondicionēšanas un siltumsūkņu sistēmas. Veic šo iekārtu tehnisko uzraudzību, diagnostiku, kļūmju novēršanu, tehnisko apkopi un remontu, nodrošinot produktu (kravu) transportēšanu un uzglabāšanu atbilstoši prasībām.

Aukstumiekārtas var iedalīt atbilstoši to izmantošanai, piemēram:

  • industriālās – dažādas aukstuma noliktavas un aukstuma kameras, ātrās dzesēšanas aprīkojums, šoka sasaldēšanas kameras u.tml.;
  • komerciālās – aukstuma vitrīnas vai galdi, dzesēšanas vai saldēšanas skapji, veikalu un lielveikalu centralizētās aukstuma apgādes sistēmas u.tml.;
  • aukstumiekārtas, kas tiek izmantotas sadzīvē – ledusskapji, vīna dzesēšanas skapji, saldētavas.

Aukstumiekārtu sistēmu tehniķis darbā

  • Iestata aukstumiekārtas darbības parametrus
    Izmanto atbilstošus instrumentus, palīgierīces un mērinstrumentus, iestatot aukstumiekārtas darbību atbilstoši tehnoloģiskajām prasībām.
  • Montē un demontē aukstumiekārtas
    Veic aukstumiekārtas sistēmas un tās mezglu montāžu un demontāžu. Sagatavo aukstumiekārtas sistēmu darbam, ieslēdz to pēc aukstumiekārtas uzstādīšanas vai remonta. Pārbauda veiktā darba kvalitāti un atbilstību prasībām. Dokumentē izpildītos darbus.
  • Uzrauga aukstumiekārtu un to sistēmu darbību
    Izprot attiecīgās aukstumiekārtas tehnisko dokumentāciju un sistēmas darbību. Veic aukstumiekārtas diagnostiku un apkopi. Novērš defektus aukstumiekārtas darbībā.
  • Organizē aukstumiekārtu remontu
    Nosaka remontam nepieciešamos materiālus, instrumentus un iekārtas. Veic aukstumiekārtas vai tās daļu demontāžu un remontu. Atjauno aukstumiekārtas un sistēmas darbību. Sagatavo tehnisko dokumentāciju par veiktajiem darbiem.
  • Ievēro darba aizsardzības, elektrodrošības, ugunsdrošības un vides aizsardzības prasības.
    Darba procesā lieto atbilstošus individuālos un kolektīvos aizsardzības līdzekļus. Ievēro ķīmisko vielu glabāšanas un lietošanas noteikumus.

Darba aprīkojums

Aukstumiekārtu sistēmu tehniķa darba aprīkojums ir aukstumiekārtu un sistēmu iestatīšanas, uzturēšanas un apkopes materiāli, aukstumiekārtu montāžai / demontāžai un apkopei nepieciešamie instrumenti (rokas, mehāniskie, elektriskie, pneimatiskie), noplūžu meklēšanas ierīces (dažādām darba vielām), iekārtas darba vielas (piemēram, freona) evakuēšanai no aukstumiekārtas sistēmas, mērinstrumenti (infrasarkanā termokamera, digitālais bīdmērs, lāzera tālmērs, līmeņrādis, mērlentes, mitruma mērīšanas ierīces, u. c.), lodēšanas un metināšanas aprīkojums, iekārtu un sistēmu tehniskā dokumentācija u.c. aprīkojums.

Darba un izaugsmes iespējas

Aukstumiekārtu sistēmu tehniķa darba veikšanai ir nepieciešamas zināšanas vairākās jomās, piemēram, elektrotehnikā, mehānikā, siltuma gāzes un ūdens tehnoloģijās u.c. Plašās zināšanas sniedz iespēju būt labam speciālistam enerģētikas jomā, kā arī strādāt dažādās citās nozarēs  - jūrniecībā, elektronikā, metālapstrādē, būvniecībā, rūpniecībā u.c.

Aukstumiekārtu sistēmu tehniķim darba iespējas ir, piemēram:

  • pārtikas rūpniecības uzņēmumos, kuri nodarbojas ar pārtikas produktu ražošanu, pārstrādi vai uzglabāšanu;
  • uz kuģiem refrižeratoriem vai gāzes vedējiem. Refrižerators ir atdzesējošs kravas kuģis, ar kuru pārvadā preces, kas ātri bojājas (augļi, gaļa, zivis, dārzeņi, piena un citi pārtikas produkti), tāpēc to loģistikas procesā ir jānodrošina atbilstoša temperatūra;
  • produktu uzglabāšanas uzņēmumos – saldētavās, bāzēs, veikalos u.tml.;
  • rūpniecības nozares uzņēmumos, kuros tiek izmantota un ražota kompresoru tehnika;
  • uzņēmumos, kuri nodarbojas ar aukstuma iekārtu un gaisa kondicionēšanas sistēmu projektēšanu un tehnisko ekspluatāciju.

Aukstumiekārtu sistēmu tehniķis var turpināt izglītības ieguvi 1.līmeņa profesionālajā augstākās izglītības studiju programmā “Aukstumtehnika” un iegūt saldēšanas iekārtu un sistēmu speciālista kvalifikāciju (5. PKL). Saldēšanas iekārtu un sistēmu speciālists var veikt ne tikai aukstumiekārtu uzstādīšanu, regulēšanu un apkalpošanu, bet arī aukstuma iekārtu un sistēmu projektēšanu un ražošanu. Tātad, iegūstot augstāko izglītību aukstumtehnikas jomā, var paplašināt darba iespējas.

Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu

  • Labas fizikas un matemātikas pamatzināšanas (prasme veikt matemātiskus aprēķinus).
  • Interese un zināšanas par aukstumiekārtām un to sistēmu darbību, vēlme pilnveidot profesionālās prasmes un iemaņas.
  • Izpratne par aukstumiekārtu sistēmu tehnisko dokumentāciju.
  • Augsta atbildības sajūta un precizitāte.
  • Spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un rast risinājumus ar darbu saistītajos tehniskajos jautājumos.

Ieteikumi no profesijas pārstāvjiem

  • Matemātikas, fizikas un ķīmijas pamatu zināšanas ir nepieciešamas gan mācību, gan darba procesā. Šīs zināšanas palīdz izprast, kādu aukstumiekārtu ir jāuzstāda attiecīgajam objektam vai telpai, kā darbojas aukstumiekārtas sistēma, kā dažādu parametru izmaiņas var ietekmēt visas sistēmas darbību.
  • Aukstumiekārtu sistēmu tehniķim ir jābūt zināšanām vairākās jomās - dažādu aukstumiekārtu sistēmu darbībā, elektrotehnikā, siltumtehnikā, mašīnbūvē u.c.. Līdz ar to arī darba procesā nepieciešams mācīties un apgūt jaunas zināšanas, jo tehnoloģijas attīstās. Zinātkāri un vēlmi mācīties ir vieglāk saglabāt, ja ir interese par jomu, kurā strādā.
  • Aukstumiekārtu sistēmas var uzstādīt tā, ka to darbību ir iespēja uzraudzīt attālināti, izmantojot specializētu programmatūru viedierīcēs, kas arī informē, ja aukstumiekārtas sistēmas darbībā ir tehniskas problēmas (kļūdas). Izmantojot programmatūru, bieži šīs problēmas var arī attālināti risināt, kā arī ieslēgt vai izslēgt aukstumiekārtas. Ja ir savs uzņēmums, tas sniedz iespēju vienlaikus strādāt ar vairākiem klientiem dažādās pilsētās vai pat valstīs. Tāpēc ir jāseko līdzi tehnoloģiju attīstībai nozarē, jāpilnveido profesionālās prasmes un iemaņas, kā arī jāpielieto jaunās zināšanas darba procesā.

 Informācija sagatavota sadarbībā ar Rīgas Tehniskās koledžas (RTK) studiju programmas “Aukstumtehnika” direktori Innu Šaraņinu, RTK pasniedzējiem, uzņēmējiem Denisu Lukašuku un Armandu Daubergu un aukstumiekārtu jomas specialistu Pavel Voytyukevich.

Publicēts 2024. gada 23. jūlijā