Intervija ar Lieni Pētersoni,
vizāžisti un pasniedzēju Rīgas Stila un modes vidusskolā
Kā Tu izvēlējies mācīties par vizāžisti?
Man vienmēr ir paticis zīmēt un strādāt ar krāsām. Par vizāžista darbu sāku interesēties jau pamatskolas laikā. Zināju, ka šis darbs saistīts ar kosmētiku, bet neko vairāk. Sāku pētīt un lasīt žurnālus, meklēju informāciju internetā par to vairāk. Iet mācīties tieši par vizāžisti man ieteica draudzene, kura mācījās par frizieri, un es pēc 9. klases iestājos Rīgas Stila un modes vidusskolā, kur nomācījos 3 gadus. Tagad turpinu mācīties par stilisti imidža skolā-studijā Unastyle. Šeit papildus apgūstu friziera profesiju.
Kur Tu pašlaik strādā?
Strādāju par vizāžisti vairākos salonos un fotostudijās, kur sadarbojos ar fotogrāfu Mārtiņu Plūmi un dizaineri Mārtiņu Pūpolu. Man jau ir izveidojies savs patstāvīgo klientu loks. Pazīšanās un kontakti esošajā darbā ļoti noder klientu piesaistīšanai. Draugiem.lv esmu ielikusi savus darbus un tādā veidā mani ir atraduši arī jauni klienti. Paralēli jau otro gadu strādāju par dekoratīvās kosmētikas prakses skolotāju Rīgas Stila un modes vidusskolā.
Kādām ir jābūt īpašībām, lai strādātu par vizāžistu?
Ir jābūt atvērtam, draudzīgam un pašpārliecinātam. Ir jājūt klients, viņa garastāvoklis un stils. Tāpat esmu secinājusi, ka neveidosies laba sadarbība, ja būšu ieslēgta sevī un ar klientu nesarunāšos. Parasti, kad strādāju, es saviem klientiem stāstu, ko daru. Tā pie viena sievietes iemācās arī dažādus krāsošanās knifus. Mana skolotāja Unastyle skolas direktore Una Bernatoviča, kas šajā jomā strādā jau daudzus gadus, saka, un es viņai piekrītu, ka katru gadu jāmācās.
Kad gūsti gandarījumu no darba?
Noteikti brīžos, kad redzu, ka klients ir priecīgs un apmierināts. Liels gandarījums pašai sev ir, kad sacensībās spēju noteiktajā laikā izpildīt uzdevumu un sagatavot modeli.
Iespēju just gandarījumu no darba var jau skolā, kamēr mācies. Piemēram, Unastyle piedāvāto prakšu ietvaros. Šādā veidā esmu piedalījusies un praktizējusies tādos raidījumos kā Latvijas Zelta talanti, Dziedošās ģimenes, Superbingo, strādājusi arī žurnālu vajadzībām. Piedalīšanās šādos projektos ļauj gūt lielu gandarījumu.
Vai ir gadījušies neapmierināti klienti?
Nē, jo apmierināts klients man ir daudz svarīgāks nekā manas vēlmes. Ja klients uzstājīgi vēlas, piemēram, melnas acis, bet es redzu, ka viņam nepiestāvēs, es šādos gadījumos izvēlos nestrīdēties, uzkrāsoju. Beigās, kad klients pats redz, ka neizskatās labi, tad es pārtaisu. Visbiežāk ir tā, ka klienti vēlas līdzināties modelim fotogrāfijās. Ne vienmēr tas ir pats labākais vizuālais risinājums konkrētam klientam un man ir prieks, ja šādās situācijās esmu varējusi pārliecināt par ko citu.
Ar ko atšķiras grimētāji no vizāžistiem?
Grimētāju darbs ir orientēts uz TV, teātriem un kino. Skatuves meikapu ir jāzīmē tā, lai to redz pa gabalu, no pēdējās rindas. Vizāžista darbs pamatā ir ikdienas meikaps. Grima pamatus māca arī vizāžistiem, bet grimēšana ir pamata kurss tikai grimētājiem. Šeit, Unastyle, tagad papildus mācos body-art – ķermeņa un sejas apgleznošanu. Tas man kā vizāžistei ikdienas darbā ļoti noder. Piemēram, Labestības dienas ietvaros, krāsojām bērniem lauviņu un tīģerīšu sejiņas.
Ko vēlies darīt turpmāk?
Vēlos pamācīties un vairāk izmēģināt savas spējas grimēšanā, lai varētu strādāt pie filmām, kur jāveido specifiskie grimi, jāveido tēli, jāizmanto mākslīgās asinis utt. Gribu sevi kā labu vizāžisti pierādīt arī citās valstīs, un, lai kāds mans veiktais darbs paliek arī tepat Latvijā.
Kāds būtu ieteikums jauniešiem, kuri domā mācīties par vizāžistu?
Nebaidīties un mēģināt. Sākums ir grūts. Pirmos divus gadus ir sevi jāpierāda atkal un atkal, jāstrādā bez peļņas. Konkurence ir liela, bet, ja neizmēģināsi, nekad neuzzināsi, vai spēj būt labāks par citiem. Iespēju ir daudz, galvenais ir gribēt.