Intervija ar Jāni Stašu,

ražošanas inženieri uzņēmumā SIA Leax Baltix Ltd.

Kā Tev radās doma strādāt metālapstrādes jomā?

Pēc pamatskolas biju plānojies stāties automehāniķos, bet nejauši uzzināju par CNC tehnologa programmu. Kad sniedzu koledžā dokumentus, pilnas izpratnes par šo profesiju man nebija, bet intuitīvi jutu: jā, tas ir mans. Tā arī pabeidzu Rīgas Tehnisko koledžu, kurā apguva dažādus specifiskus priekšmetus, tādus kā praktiskā virpošana, frēzēšana, materiālmācība, apstrādes tehnoloģija, rasēšana, programmēšana, CNC darbgaldu iestatīšana, automatizētā projektēšana, programmas SolidWork, Mastercam, AutoCad   u.c.

Kā Tu nokļuvi firmā LEAX Baltix?

Pēc koledžas mācību pabeigšanas, sešu mēnešu darba praksi izgāju šajā uzņēmumā, kuras beigās  piedāvāja iespēju turpināt šeit strādāt. Man patika šī uzņēmuma darba vide un ritms, biju motivēts un piekritu. Sāku kā operators un tagad jau veicu jaunākā inženiera pienākumus.

Kādi ir Tavi darba pienākumi?

Uzņēmums “LEAX Baltix”, kas ir Zviedrijas metālapstrādes kompānijas Leax Group AB struktūrvienība, nodarbojas ar metālapstrādi - detaļu inženiertehnisko izstrādi, detaļu ražošanu un apkalpošanu. Mēs ražojam dažādas metāla detaļas un piederumus smagajām mašīnām, ātrumkārbām un citām autoiekārtām. Mūsu pasūtītāji ir pasaulē labi zināmas auto ražotāju kompānijas.Piemēram, uzņēmumā apstrādā detaļas Zviedrijā ražotajiem Volvo un Scania automobiļiem,  kopš 2014. gada ir uzsākta  MAN automašīnu detaļu ražošana Vācijas tirgum.

Es piedalos jaunu projektu izstrādāšanā, vadu un veicu jaunu darbagaldu programmēšanu, uzraugu produktu ražošanas procesu kvalitāti, apmācu darbiniekus darbā ar jaunām programmām, veicu arī dokumentu apstrādi.

Piemēram, uzņēmums saņem jaunu projektu - pasūtījumu, un, ja uzņēmumā nolemj ieviest ražošanā konkrēto produktu, es saņemu rasējumu un informāciju par izejmateriāliem. Tālāk mans uzdevums ir izplānot pašu ražošanas procesu, kādas mašīnas un instrumentus nepieciešams izmantot. Pēc tam es sāku modelēšanu, mērīšanu; izveidoju apstrādes procesa programmu, veicu nepieciešamās tehnoloģiskā procesa korekcijas.

Kā Tu raksturotu savu darba ritmu – tas ir mainīgs vai vienveidīgs?

Noteikti mainīgs, jo darba uzdevumi ir ļoti dažādi. Laiks paskrien ātri un garlaikojies neesmu nekad. Darbs noteikti ir intensīvs. Kad ieviešam ražošanā jaunu detaļu, un redzu, ka kaut kas nesanāk, varu kļūt nervozs. Jo tā ir mana atbildība.

No rīta parasti notiek sapulce ceha vadītājiem un loģistiskas cilvēkiem, kuri plāno ražošanu un termiņus. Nākamajā sapulcē ražošanas vadītāji izklāsta mums paredzamos darba uzdevumus. Tad jau es veicu savu darbu plānošanu.

Vai ir gadījušās kādas neveiksmes?

Nē, neveiksmes nedrīkst pieļaut. Ja ir aizdomas par kādu aizķeršanos, tad jālūdz palīgos kolēģi. Mēs apņemamies veikt pasūtījumu, un vienmēr ir jāmeklē risinājumi, lai to izpildītu kvalitatīvi un līguma termiņos.

Kurš darba process Tev pašam vislabāk patīk?

Pārsvarā strādāju ar frēzmašīnām un frēzēšanas procesu. Jūtos tajā arī spēcīgāks nekā  cita veida apstrādes procesos. Vēl man ļoti patīk projektēt, rasēt un modelēt  palīgierīces, iekārtas jaunam produktam.

Kāds ir Tavs darba režīms?

Man ir astoņu stundu darba diena - no pusdeviņiem līdz pieciem. Protams, ja nepieciešams veikt steidzamus darbus, strādāju garākas stundas.

Visā ražošanā mums ir trīs maiņu grafiks. Operatori, piemēram, strādā pēc maiņu darba grafika – rīta, dienas un nakts..

Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?

Darba specifika pieprasa neatlaidību un pedantismu, jo šajā darbā ir svarīgs katrs milimetrs. Jāmīl precizitāte un jābūt lielai pacietībai. Jāprot plānot un organizēt savu darbu.

Tā kā veicu apmācību, jāprot arī strādāt ar cilvēkiem, ir jāmāk iemācīt, izstāstīt lietas tā, lai ir saprotami. Katram cilvēkam ir savs uztveres veids un man jāprot parādīt, pastāstīt tā, lai visiem ir viegli uztverami.

Kā Tu redzi savu nākotni metāla industrijā?

Svarīgi ir tas, ka man patīk mans darbs, un pastāv iespējas augt un mainīties. Turklāt mainās mašīnas, darba instrumenti, apstrādes veidi, - ir nepārtraukti  jāseko līdzi jaunumiem un jāmācās. Pašlaik pilnveidoju sevi, praktiski strādājot. Varu kļūt par galveno inženieri vai pievērsties vairāk biroja darbiem, specializēties plānošanā vai projektu vadībā. Šajā jomā darba iespējas ir neierobežotas, un labiem profesionāļiem vienmēr būs darbs.

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2016. gada 30. decembrī