Intervija ar Ilzi Lieģi,

ārstniecības un skaistumkopšanas centrs „Verdi” kosmētiķi

Kāpēc izvēlējies kosmētiķes profesiju?

Man būs neordināra atbilde. Es neizvēlējos. Es pakļāvos tam, ko man teica tuvinieki un draugi – es taču to visu laiku darot, man esot kosmētiķa iemaņas jau no dabas un man esot jāiet tālāk to mācīties.

Kā Tu kļuvi par kosmētiķi?

Atšķirībā no mūsdienu jauniešiem, es pat pēc 12.klases nezināju, ko īsti vēlos. Sarkanā Krusta Rīgas medicīnas māsu skolā (tagadējā Sarkanā Krusta medicīnas koledžā) nomācījos trīs gadus un kļuvu par medicīnas māsu. Sapratu, ka par ārstu kļūt es negribu. Tajā brīdī man visi teica, ka man ļoti piestāvētu kosmētiķa profesija, ka es jau to esmu iesākusi darīt. Jau toreiz citiem veicu sejas kopšanas procedūras, uzacu korekciju, liku grimu u.t.t. Tagad, ja atskatos atpakaļ, redzu, ka tiešām visu laiku esmu gājusi uz kosmētiķa profesiju. Paralēli pēdējam mācību gadam skolā gāju kosmētiķu kursos „Sadzīves pakalpojumu kombinātā”. Tas bija ievads profesijā, jo kopumā izglītība ir iegūta vēlāk, apmeklējot ļoti daudz dažādus profesionālos kursus (par masāžu, kosmētiskajiem produktiem, depilāciju, parafīnu, make-up u.c.).

Kas ir kosmētiķis?

Ir dažādi nosaukumi, kā mēs sevi saucam: estētiķis, kosmetologs, ķermeņa kopšanas speciālists utt. Šobrīd notiek šī jautājuma sakārtošana, lai nebūtu tā, ka dažādu nosaukumu speciālisti patiesībā dara vienu un to pašu darbu. Kosmētiķis ir speciālists ar iegūtām zināšanām medicīnā un ar papildu prasmēm veikt dažādas manipulācijas, iedarbojoties uz klienta ādu.

Kādi ir kosmētiķa galvenie pienākumi?

Pirms katra klienta tiek sagatavota darba vieta, nomainīts un saklāts paladziņš, tiek pārbaudīta un sagatavota aparatūra, tiek uzvilkts speciāls apģērbs, piemēroti apavi, jāsavāc mati. Tad jāsagaida klients – parasti klients nāk pēc pieraksta, un es jau zinu, kādas ir viņa vēlmes. Palīdzu klientam ērtāk iekārtoties kosmētiskajā krēslā/kušetē, un tad sākas darbs: veicu ādas analīzi, ja tā ir ādas kopšana, nosaku gan ādas tipu, gan problēmas, izvēlos piemērotu procedūru, kas tiek aprunāta ar klientu, un tad to veicu. Ir dažādas sejas ādas kopšanas procedūras – ādas attīrīšana, dažādi pīlingi, masāžas, maskas, pretnovecošanas procedūras, mezoterapija (injekciju metode) u.c. Strādāju arī ar šķidro slāpekli – krioterapiju (kārpiņu, papilomu noņemšanai). Pēc tam sakārtoju darba vietu, nomainu veļu un gaidu nākamo klientu. Regulāri arī pārskatu kosmētikas krājumus, sastādu sarakstu, kādi līdzekļi jāpasūta atkarībā no sezonas un klientu vajadzībām.

Kāds ir kosmētiķa darba laiks?

Varu pati veidot savu darba grafiku atkarībā no pierakstiem un klientūras. Parasti man darba diena sākas 8:00, bet dažkārt uz darbu nāku arī agrāk. Ja vajag, strādāju līdz astoņiem vakarā. Kopumā nedēļā strādāju apmēram trīs pilnas darba dienas. Var strādāt arī pa pusdienai visas piecas darba dienas. Tomēr klients ir „kungs un ķēniņš”, kuram mēs pielāgojamies. Visaktīvākās būs stundas pirms un pēc cilvēku darba laika vai arī pats dienas vidiņš.

Ko Tu sagaidi no klienta?

Man nav tāda vēlamā klienta, jo man interesē darbs ar dažādiem cilvēkiem: noslēgtiem, atvērtiem, tādiem, kas runā, tādiem, kas nerunā, arī valodas ir dažādas. Man patīk klienti, kas atbild uz manis uzdotajiem jautājumiem (par vecumu, alerģijām u.c.), kas zina, ko vēlas no kosmētiķa, arī tādi, kas nenāk kampaņveidīgi, bet vēlas sasniegt rezultātu. Tad arī es varu viņiem dot maksimālo, mani interesē pakāpeniska virzība uz mērķi.

Ko klients sagaida no kosmētiķa?

Klients vēlas visu problēmu atrisinājumu un uzreiz. Protams, ir tādi, kas saprot, ka tas nav vienas dienas jautājums, bet pārsvarā viņi grib uzreiz redzamu rezultātu. Mūsdienu kosmetoloģija šādas iespējas gan arī piedāvā. Es veicu procedūras savas kompetences ietvaros. Ar katru nākamo reizi klienti kļūst prasīgāki, un tas no manis prasa lielāku pedantismu, veicina manu izaugsmi.

Vai esi pārbaudījusi savus spēkus arī kādā profesionālā konkursā?

Man ieteica piedalīties pirmajā un vienīgajā starptautiskajā konkursā, kas pagaidām kosmētiķiem sejas kopšanā ir noticis Latvijā, un tur ieguvu pirmo vietu. Tas bija liels gandarījums.

Vai ir bijuši kādi izaicinājumi Tavā darbā?

Katram cilvēkam ir mazs plāniņš. Arī man kaut kas tāds ir. Es rakstu komentārus par izmantotajiem līdzekļiem. Man ļoti patīk pēc tam paskatīties, ko esmu rakstījusi pirmajā, otrajā, trešajā reizē un ko es rakstu piecpadsmitajā sešpadsmitajā reizē, tā var nokontrolēt, vai ir progress vai nav. Tas vairāk saistīts ar iekaisumiem, dažādām ādas problēmām, kas nav gluži dermatologa kompetencē, bet prasa savest kārtībā ādas aizsargfunkciju, uzlabot ādas imunitāti. Šis pārejas posmiņš starp dermatologa un kosmētiķa kompetencēm ir visizaicinošākais un interesantākais. Rezultāti ir labi.

Kādām īpašībām ir jābūt, lai labi veiktu šo darbu?

Noteikti jābūt komunikablam, jāprot sarunāties ar jebkuru cilvēku, pat ar to, kurš nerunā, jājūt klienta garastāvokļa nianses. Jābūt kārtīgam, katrai lietai jābūt savā vietā. Bez iekšējas disciplinētības reti kurš ilgi nostrādā šajā profesijā. Jābūt pacietīgam, nosvērtam, iecietīgam, tīrīgam. Klienti grib būt droši, ka nav risku. Man ir zināmi gadījumi, ka tieši tīrība ir bijusi iemesls, kāpēc klienti nāk vai nenāk pie kāda kosmētiķa. Jābūt profesionālam un zinošam, jāorientējas plašajā kosmētikas klāstā. Un jābūt ar īsiem, nelakotiem nagiem, jo tie ir tiešā saskarē ar klienta ādu.

Kas ir tas skaistais kosmētiķa darbā?

Tas, ka klienti atgriežas. Bet ir jāsaprot, ka, ja tā nenotiek, nenozīmē, ka tu strādā slikti. Tam var būt dažādi iemesli, piemēram, raksturu nesakritība vai klienta finansiālās problēmas. Vislielākais gandarījums ir tad, kad klienti atgriežas ar labiem vārdiem un kad ir panākts tas, ko esmu „izmodelējusi” savā galvā. Viss pozitīvais sakrājas.

Kas ir tas grūtākais šajā darbā?

Jābūt uzmanīgiem ar smaržu kosmētiku, jo mēdz būt tādi kosmētikas līdzekļi, kas sākumā skaisti smaržo, bet vēlāk, ilgstoši ar tiem strādājot telpā, var izraisīt kairinājumu – var sākt kņudēt acis, niezēt deguns. Grūti ir arī tas, ka darba laiks jāpielāgo klientam. Reizēm tas nepatīk, reizēm jāstrādā sestdienā, bet, no otras puses – tad var izbrīvēt sev kādu darba dienu. Grūta ir lielā slodze rokām, tas, ka jāstāv kājās. Darbs nav viegls arī psiholoģiski, jo tiešais kontakts ar klientu paņem daudz fiziskās, emocionālās un garīgās enerģijas. 

Vai ir nepieciešamas vēl kādas papildu zināšanas jau apgūtajām?

Kosmētiķim tāpat kā medicīnas darbiniekiem ir visu laiku jāpilnveidojas, jāvāc kredītstundas sertifikācijai, jāatskaitās par savu piecu gadu darbu un to, ka esam aktīvi piedalījušies kursos, mācījušies. Tikai tad sertifikācijas komisija ļauj strādāt profesijā un atrasties Ārstniecības personu reģistrā. Es apmeklēju dažādus kursus, par kuriem arī pati maksāju, piemēram, par dažādiem kosmētiskajiem līdzekļiem u.c. Katru procedūru, kuru veicu, esmu izmēģinājusi uz sevis, jo ir jāpārzina katrs produkts, ar ko tu strādā. Vēlams zināt kādu svešvalodu, jo ir jāapkalpo arī tūristi.

Ko Tu ieteiktu tiem, kuri gribētu izvēlēties kosmētiķa profesiju?

Šī ir ļoti interesanta un radoša profesija, man nav bijis garlaicīgi ne mirkli.

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī