Intervija ar Kristīnu Ščurovu,

AS Grindeks biotehnologu

width=200

Kā Tu izvēlējies strādāt ķīmijas jomā un kur apguvi biotehnoloģijas speciālista arodu?

Bērnībā gribēju kļūt par frizieri un juristu. Tad sapratu, ka šīs profesijas izvēlas daudzi, bet ķīmijas nozarē karjeras iespējas ir ļoti plašas.  Īsta interese par ķīmiju man radās pirms pusotra gada. Līdz tam mācījos Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžā par biotehnologa palīgu. Toreiz mani vairāk interesēja bioloģija nekā ķīmija. Reiz viens koledžas pasniedzējs mūs informēja, ka Eiropas Savienības struktūrfondu projektu ietvaros jauniešiem līdz 24 gadu vecumam ir iespēja pusotru gadu studēt ķīmiju Latvijas Universitātē. Es šo iespēju izmantoju.

Studijas mani aizrāva, lai gan mācīties bija ļoti grūti. It īpaši smagi gāja bioķīmijā, jo teorija ir sarežģīta, tajā ir daudz svešvārdu.

Bet visas grūtības atsver prakse un darbs laboratorijā, kad redzi iemācīto teoriju dzīvē un vari to pielietot.

Beidzot studijas, trīs mēnešu prakse man bija šeit, uzņēmumā „Grindeks”. Izjutu ļoti lielu atbildību, man šķita, ka ātrāk esmu kļuvusi pieaugusi, novērtēju, ka man uzticas. Pēc prakses jautāju, vai ir iespēja palikt strādāt uzņēmumā. Tā kā sevi biju parādījusi no labās puses, man piedāvāja darbu. Strādāju „Grindeksā” kopš 2011. gada novembra.

Ko dara biotehnoloģijas speciālists, kādi ir Tavi galvenie pienākumi?

Biotehnoloģijas speciālists nodarbojas ar dabīgiem rūgšanas procesiem, tātad var strādāt alus darītavās, piena kombinātos (piemēram, jogurta ražošanā), kosmētikas uzņēmumos, arī biogāzes ražošanā. Šeit, „Grindeksā”, mēs ražojam zāļu aktīvās vielas – tās, kas medikamentu sastāvā tieši cīnās ar slimības vīrusu vai baktērijām.

Mans darba uzdevums ir pagatavot konkrētu aktīvo vielu. Reaktorā ievietoju vienu izejvielu, pievienoju otru izejvielu, šķīdinātāju, uzkarsēju līdz temperatūrai, tad visu nepieciešams padzesēt. Tālāk seko kristalizēšanas process, beigās viela jāfiltrē, citreiz arī jāizžāvē. Tā tiek iegūts kristāliņš – tā ir tā aktīvā viela, baltais pulverītis, kas palīdz cīnīties pret slimībām un sāpēm. Pēc tam šīs iegūtās vielas tiek izmantotas šeit pat uzņēmumā zāļu ražošanā vai tiek sūtītas pasūtītājam uz ārzemēm.

Kādām rakstura īpašībām jāpiemīt, lai labi veiktu šo darbu?

Šajā profesijā nevar darboties ar sajūtu – iznāks, nesanāks, kā būs, tā būs. Ir tiešām nopietni jāstrādā, jādomā ar galvu. Jāpiemīt precizitātei un punktualitātei. Piemēram, ļoti uzmanīgi jāstrādā ar aktīvo ogli, jo ogles puteklīši ir smalki un ir iespēja, ka „melns mākonis” aiziet pa gaisu. Tāpat darba procesā noteiktos laikos ir jāpieraksta vielas karsēšanas temperatūra – ja to aizmirst, tad viss iepriekš padarītais ir veltīgs.

Vai, strādājot ar ķīmiskām vielām, ievērojat arī īpašus drošības noteikumus?

Ir jābūt lielai atbildības sajūtai pret darbu, kā arī pašam pret sevi.

Noteikti un vienmēr ir jāizmanto visi drošības un aizsardzības līdzekļi - cimdi, maskas un pārējais nepieciešamais.

Nevar tā – šodien vilkšu, rīt ne. Ir jāapzinās, ka darbs notiek ar kaitīgām vielām, piemēram, kristāliņi ir kā putekļi, tie ceļas uz augšu, var nonākt uz gļotādas, plaušās, ietekmēt smadzeņu darbību. Ir jāsaprot, ka šīs vielas nav nedz limonāde, nedz sīrups, kas uz organismu neatstāj nekādu iespaidu. Tāpēc mēs bieži mazgājam ražošanas boksu telpu, lai tur būtu pilnīgi sterila atmosfēra, jo tur tiek uzglabāts tīrais produkts. Darbā arī nākas cilāt maisus ar vielām. Ir jāzina, cik kilogramus drīksti celt un kā to pareizi darīt, lai neievainotu muguru. Labi, ka mums darbā ir vairāk vīriešu, viņi palīdz smagajos darbos.

Kas, pildot darba pienākumus, Tev sniedz gandarījumu?

Man patīk mans darbs kopumā, daudzveidība tajā. Ir daudzas lietas, ko var veikt paralēli vai ko var sadalīt ar kolēģiem, lai katrs dara to, kas viņam labāk padodas, – žāvēšanu vai destilāciju, piemēram. Darbs mums notiek komandā. Kopumā esam četri kolēģi, un katrā maiņā strādājam divatā. Esmu ļoti priecīga par mūsu draudzīgo kolektīvu. Katru rītu ceļos ar prieku, ka varu doties uz darbu.

Man patīk būt klāt vielas pārvērtības procesos. Patlaban man vislabāk patīk vērot kristalizēšanas procesu, kad kādas vielas šķīdumā pie noteiktas temperatūras sāk veidoties kristāliņi. Tas mēdz izskatīties kā ledus gabaliņu rašanās pienā, kas ielikts saldētavā.

Kādas ir izaugsmes iespējas šajā profesijā?

Biotehnologs var strādāt ķīmiskā rūpniecībā. Daudz iespēju ir pārtikas rūpniecībā. Es pati pagaidām vēlos iegūt kārtīgu pieredzi šeit „Grindeksā”. Vēl neesmu strādājusi ar visiem iespējamajiem produktiem. Gribu izmēģināt darbu ar visām tehnikām un instrumentiem, piemēram, ar centrifūgām. Tās strādā līdzīgi kā veļasmašīna un tiek izmantotas žāvēšanas procesā. Paralēli darbam es turpinu mācības augstskolā, vides aizsardzības tehnologa specialitātē.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt šo profesiju?

Šo profesiju iesaku izvēlēties jauniešiem, kam ir prāts, pacietība un gribēšana veikt atbildīgu darbu. Jāsaprot, ka jebkurā brīdī kaut kas var notikt. Jāsaprot, ka tā nav konfekšu fabrika, ir strikti jāievēro visi drošības noteikumi, jāseko līdzi noteiktajiem standartiem un procedūrām. Darbs ir ļoti interesants un dažāds – sanāk gan paskraidīt starp aparātiem vai izejvielām, gan arī mierīgi sēdēt un sagatavot protokolus. Bet galvenais, protams – ir jāpatīk ķīmijai!

Atjaunots 2017. gada 16. februārī
Publicēts 2013. gada 27. februārī