Zobu higiēnists ir ārstniecības persona, kura sadarbībā ar zobārstu veic pacienta mutes saslimšanu profilakses un ārstēšanas plāna sastādīšanu un izpildi. Patstāvīgi veic pacienta mutes izmeklēšanu, mutes saslimšanu profilakses pasākumus, zobu ap zobu esošo audu klīnisko ārstēšanu, nodrošina infekcijas kontroles pasākumus.

Zobu higiēnists darbā:
  • veic pacienta diagnostisku mutes un zobu izmeklēšanu, nosaka un izvērtē mutes higiēnas stāvokli (kariesa intensitāte, ap zobiem esošo audu un gļotādas stāvoklis, sakodiens u.c.);
  • sadarbojas ar zobārstu pacienta mutes dobuma ārstēšanas plāna sastādīšanā;
  • veic zobu un smaganu ārstēšanu, iesaka piemērotākos mutes un zobu kopšanas līdzekļus un veidus;
  • ar speciālu aparatūru veic mutes dobuma ārstēšanu un profilaktiskos pasākumus (zobu aplikuma, zobakmens un zobu pigmentācijas noņemšana; zobu pulēšana un pārklāšana ar materiāliem, kas stiprina zobus un pasargā tos no bojāšanās, u.c.);
  • konsultē par zobu veselības uzlabošanas pasākumiem, piemēram, skaidro uztura un dzīvesveida ietekmi uz zobu veselības stāvokli.
Darba aprīkojums:

strādā ar speciāliem instrumentiem un aprīkojumu (rokas instrumentiem un ultraskaņas aparatūru zobakmens noņemšanai, dažādi instrumenti zobu pulēšanai – pulējamās birstītes un kausiņus, zobu diegs, zobu emalju nostiprinoši līdzekļi,  u.c.). Lieto sejas masku, gumijas cimdus un profesionālu apģērbu. Ievēro drošības noteikumus darbā ar rentgena aparātu.

Darba apstākļi:

strādā ar zobārstniecības aprīkojumu iekārtotās telpās. Darba laiks atkarīgs no noteiktā pieņemšanas laika.

Darba iespējas:

strādā valsts un privātās medicīnas iestādēs, zobārstniecības klīnikās un kabinetos, veselības centros.

Iespējamais atalgojums:

mēnešalga var būt no 500 līdz 2000 EUR pirms nodokļu nomaksas. Mēnešalgas apmērs atkarīgs no darba vietas noteiktā cenrāža, pieņemto pacientu skaita un godaprāta.

Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:

jābūt kārtīgam attiecībā pret darba vidi, jāievēro darba higiēnas un drošības prasības, jābūt motivētam, atbildīgam, jāprot plānot savu darbu individuāli un sadarbībā ar zobārstu, jābūt tendētam uz izaugsmi un jaunu zināšanu apguvi, ar labām saskarsmes spējām, iemaņām darbā ar datoru, spējai ilgstoši saglabāt noturīgu uzmanību, sistematizēt informāciju un strādāt patstāvīgi, jāprot sniegt pirmo palīdzību kritiskās situācijās. Īpašās prasmes ir roku un pirkstu izjūta darbu veikšanai mutes dobumā.

Publicēts 2018. gada 18. decembrī