Intervija ar AS "Valmieras stikla šķiedra" vecāko stikla šķiedras ražošanas operatoru Eināru Beļajevu

Kāda ir Tava izglītība, un kā Tu atradi šo darbu?

Savulaik pabeidzu Ozolu arodvidusskolu, kur apguvu lauku mājamatnieka amatu ar specializāciju kokapstrādē – esmu ieguvis vidējo profesionālo izglītību. Programmā bija ietverta arī metālapstrāde un mehanizācijas pamati, iepazinām dažādus darba rīkus un iekārtas. Par uzņēmumu "Valmieras stikla šķiedra" biju dzirdējis labas atsauksmes, šeit jau strādāja daudzi mani paziņas. Arī es nolēmu nosūtīt savu CV un saņēmu piedāvājumu strādāt par uztīšanas operatoru – amatu iemācījos pārbaudes laikā uz vietas uzņēmumā pieredzējuša kolēģa vadībā. Uz doto brīdi šeit strādāju jau septiņus gadus.

Kāda ir bijusi Tava karjera uzņēmumā?

Nozīmīgs pluss, strādājot lielā uzņēmumā, noteikti ir karjeras izaugsmes iespējas. Kādu laiku es strādāju par uztīšanas operatoru, pēc tam kļuvu par stikla šķiedras izvilkšanas operatoru, kas jau ir nedaudz sarežģītāks amats, bet tagad esmu kļuvis par vecāko stikla šķiedras izvilkšanas operatoru. Nākamais karjeras pakāpiens jau būtu iestatītājs, kurš iekārtās uzstāda vajadzīgās programmas, bet pēc iestatītāja ir iespēja kļūt arī par maiņas vadītāju – uzņēmuma iekšienē ir vēl daudz, kur augt.

Kādi ir Tavi galvenie pienākumi?

Es ražoju izejmateriālu – stikla šķiedras diegu, kas tālāk tiek pārstrādāts, ražojot sietus un citus produktus. Strādājam pie lielām uztīšanas mašīnām. Uztīšanas operators noņem gatavo produkciju un to marķē, bet izvilkšanas operators saliek kopā ierīcē izvilktos diegus un veic šo diegu tīšanu.

Pats galvenais mans pienākums ir nodrošināt nepārtrauktu darba procesu, lai ražošana neapstātos, tajā pašā laikā atceroties, ka visa procesa gaitā jāievēro noteiktas kvalitātes normas.

Vecākajam operatoram ir lielāka atbildība, jo jāveic vēl citi pienākumi, piemēram, man jāmazgā arī stikla šķiedras dzesētājs, kas ir ražošanas iekārtas sastāvdaļa. Protams, man vienmēr jāseko līdzi arī tam, lai darba vieta būtu uzturēta kārtībā, tāpat, ierodoties nākamajai maiņai, jānodod informācija, kas noticis vai mainījies manas maiņas laikā.

Pastāsti par savu darba režīmu!l

Mans darbs norit 12 stundu maiņās – tās sākās vai nu pulksten 6.00 vai 18.00. Sākam ar divām nakts maiņām pēc kārtas, pa dienu atpūšamies, un tad seko divas dienas maiņas. Pēc tam ir trīs brīvdienas, bet ceturtās dienas vakarā atkal jāierodas uz nakts maiņu. Mēnesī tās ir 15 – 16 maiņas, Iznāk diezgan daudz brīvdienu. Jāpiebilst, ka mūsu darba grafiks tiek sastādīts uzreiz visam gadam.

Kādas prasmes un īpašības nepieciešamas šī darba veikšanai?

Lai labi un kvalitatīvi veiktu stikla šķiedras izvilkšanas operatora darbu, nepieciešama prasme strādāt komandā, kā arī precizitāte, uzmanīgums un atbildība.

Vai Tev jāsadarbojas arī ar citiem kolēģiem?

Mans darbs notiek ražošanas tunelī, kur strādāju kopā ar citiem stikla šķiedras izvilkšanas operatoriem. Katram no mums ir sava teritorija, kurai sekojam līdzi un esam par to atbildīgi, bet, ja rodas problēmas, tad ejam kolēģiem palīgā. Maiņas ietvaros mums sanāk diezgan daudz sadarboties. Mums pastāvīgi jāvēro, vai nerodas kādas tehniskas problēmas – tādā gadījumā mums jāziņo mehāniķim, bet, ja iesaistītas problēmas ar elektrību, saucam palīgā arī elektriķi. Arī maiņas vadītājs vienmēr ir blakus – ja radušās lielākas problēmas, kuras paši nevaram atrisināt, viņš iesaistās to risināšanā.

Vai Tu darbā izmanto kādus aizsarglīdzekļus?

Jā, tā kā strādājam karstumā, mums vienmēr ir mugurā aizsargapģērbs un speciāli apavi, kā arī aizsargbrilles. Šajā darbā ir saskarsme arī ar stikla šķiedras putekļiem, tāpēc mums jāvalkā speciāli cimdi. Mūsu rīcībā ir arī ausu aizbāžņi – lai gan mūsu darba vidē nevalda tāds troksnis kā aušanas cehā, tīšanas iekārtas tomēr ir diezgan skaļas.

Kas Tev šajā darbā sagādā lielākās grūtības?

Es uzskatu – ja cilvēks ir gatavs jauniem izaicinājumiem un viņam ir vēlme mācīties, nekādiem šķēršļiem nevajadzētu būt. Jā, šeit darbs ir stāvus, bet pie tā pierod.

Grūtākais ir tieši pats darba sākuma posms, bet tā jau tas ir gandrīz jebkurā darbā. Man bija nepieciešami divi mēneši kamēr šeit iejutos un visu apguvu.

Kas Tevi visvairāk motivē?

Labi paveikts darbs, kas bez komandas nebūtu iespējams. Šajā darbā es uzreiz redzu sava darba rezultātu.

Kādas vēl varētu būt karjeras iespējas šīs profesijas pārstāvim?

Droši vien citās ražotnēs, kur ir līdzīgas iekārtas, bet jārēķinās ar to, ka jebkurā jaunā vietā būs jāapgūst jaunas prasmes.

Vai, strādājot šajā uzņēmumā, nākas apgūt ko jaunu?

Jā, piemēram, mums katru mēnesi notiek kvalitātes mācības. Tāpat arī tehnoloģijas attīstās un mainās, tāpēc ik pa laikam mums jāapgūst jaunas prasmes.

Kāds būtu Tavs ieteikums jauniešiem, kas vēlētos strādāt šajā profesijā?

Es ieteiktu būt mērķtiecīgiem, jo šeit ir lielas karjeras izaugsmes iespējas un labs atalgojums. Ir arī iespējas doties uz ārzemēm, piemēram, es pērn biju komandējumā uz uzņēmuma ražotni Vācijā, bet šogad devos uz ASV, kur apmācīju jaunos darbiniekus.

Publicēts 2019. gada 8. janvārī