Koka izstrādājumu ražošanas tehniķis

Koka izstrādājumu ražošanas tehniķis ir atbildīgs par kvalitatīvu koka izstrādājumu ražošanas procesa nodrošināšanu - plāno, organizē, vada un kontrolē ražošanu, nodrošinot produkcijas atbilstību tehniskajai dokumentācijai un normatīvajiem aktiem. Tehniķa kompetencē ietilpst arī tehniskās dokumentācijas un rasējumu sagatavošana, kā arī prasmes darbā ar kokapstrādes iekārtām.
Koka izstrādājumu ražošanas tehniķis darbā
-
Sagatavo tehnisko dokumentāciju un rasējumus
Iepazīstas ar darba uzdevumu, sagatavo tehnisko dokumentāciju, rasējumus un programmvadības kokapstrādes darbmašīnu / līniju specializētās programmas atbilstoši konkrētajam uzdevumam.
-
Organizē izejmateriālu un izejvielu noliktavas darbu
Organizē izejmateriālu un izejvielu uzglabāšanu noliktavā, uzrauga uzglabāšanas noteikumu ievērošanu. Organizē izejvielu un izejmateriālu piegādi uz ražošanas vietu. Veic izejmateriālu un izejvielu atlikumu uzskaiti.
-
Uzrauga ražošanas procesu
Plāno un nodrošina ražošanas iekārtu noslogojumu un darbu izpildi. Apmāca darbiniekus strādāt ar programmvadības kokapstrādes darbmašīnām / līnijām un citām kokapstrādes iekārtām. Piedalās esošā ražošanas procesa pilnveidē un modernizēšanā.
-
Uzrauga ražošanas procesa kvalitāti un novērš neatbilstības
Veic izstrādājumu kontrolmērījumus un kvalitātes pārbaudes noteiktos ražošanas procesa posmos. Atrod un novērš ražošanas procesā radušās problēmas un to iemeslus. Nodrošina produkcijas kvalitāti un instrukciju ievērošanu. Piedalās uzņēmuma kvalitātes vadības sistēmas un produkcijas kvalitātes atbilstības novērtējuma auditos.
Darba apstākļi un aprīkojums
Darbs galvenokārt notiek kokrūpniecības jomas ražotnēs. Dokumentācijas sagatavošana notiek biroja tipa telpās. Darba aprīkojums ir dažādas kokapstrādes iekārtas un koksnes materiāli, kā arī kokapstrādes līmes un apdares materiāli, piemēram, krāsas un lakas. Darbā izmanto, piemēram, zāģēšanas, ēvelēšanas, frēzēšanas iekārtas, slīpmašīnas, urbmašīnas, rokas instrumentus, mērinstrumentus, kā arī kokapstrādes programmvadības iekārtas.
Darbā ir nepieciešams lietot individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, skaņu slāpējošās austiņas, aizsargbrilles, cimdus, ierasti ir arī darba apģērbs.
Darba iespējas
Koka izstrādājumu ražošanas tehniķim ir plašas darba iespējas kokrūpniecības jomā, piemēram, mēbeļu ražošanā un restaurācijā, būvniecības koka izstrādājumu ražošanā (koka logi, durvis, kāpnes, grīdas segumi u.c.), kokapstrādes uzņēmumos (koksnes plātņu, finiera, saplākšņu ražošanā un kokzāģētavās), koka rotaļlietu un suvenīru ražošanā, koka iepakojuma (kastu, palešu) ražošanā. Tāpat ir iespēja dibināt savu uzņēmumu un izgatavot koka izstrādājumus pēc klientu individuālajiem pasūtījumiem.
Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu
- Spēja saprast un sagatavot tehniskos rasējumus un dokumentāciju.
- Zināšanas par kokapstrādes tehnoloģijām, koksnes materiāliem un to īpašībām.
- Spēja uzņemties atbildību par ražošanas procesa plānošanu, organizēšanu un kvalitāti.
- Vēlme apgūt un izmantot jaunākās kokapstrādes tehnoloģijas.
- Būtiski ir prast sadarboties, strādāt komandā, jo ražošanas process lielākoties ir komandas darbs.
Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes
Mūsdienās kokapstrādes jomā ir iespēja daudzus darbus veikt ar kokapstrādes iekārtām, taču roku darbs joprojām ir neatņemama un būtiska šīs profesijas sastāvdaļa. Piemēram, veidojot unikālus un personalizētus produktus, apdares darbi, slīpēšana, virsmas apstrāde un detaļu montāža bieži vien tiek veikti ar rokām, lai nodrošinātu augstu kvalitāti un vēlamo izskatu. Tāpēc būtisks priekšnoteikums šajā profesijā ir spēja un vēlme veikt detalizētu un precīzu roku darbu, kā arī gandarījums (patika) strādāt ar koksnes materiāliem
Informācija sagatavota sadarbībā ar Rīgas Valsts tehnikumu un AS "Latvijas Finieris" (fotomateriāls).