Junior Achievement Latvija

Saprast, vai spēj būt uzņēmējs, kā arī iegūt prasmes biznesa veidošanā un vadīšanā tu vari jau skolas laikā, iesaistoties biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvija (JA Latvija) aktivitātēs, ko tā organizē jauniešiem, sadarbojoties ar skolām un skolotājiem. Starp šīm aktivitātēm ir gan Ēnu dienas, gan programma Skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) un Līderu programma.

Programma SMU ļauj skolēniem praktiski iemācīties dibināt savu firmu, vadīt to un beigās arī slēgt. Skolēnu mācību uzņēmumus bez maksas var dibināt jebkurš skolēns no 4. līdz 12. klasei. Programmas ietvaros izveidotie mācību uzņēmumi darbojas kā jebkurš īsts uzņēmums un reālā vidē. Skolēni veido komandu, sadala pienākumus un atbildības, veido biznesa plānu, nosaka sava uzņēmuma darbības virzienu un mērķus, ražo un pārdod preces vai sniedz pakalpojumus, gūst peļņu, kā arī analizē savas darbības rezultātus. Atšķirība no reālās dzīves ir tāda, ka mācību gada beigās skolēni savu uzņēmumu likvidē, tā noslēdzot pilnu uzņēmējdarbības ciklu.

Skolēnu mācību firmu veidotāji var saņemt konsultācijas un padomus biznesa jautājumos no pieredzējušiem uzņēmējiem, dažādu nozaru speciālistiem. Programmas ietvaros notiek arī dažādi izglītojoši pasākumi – semināri, nometnes, konferences. Skolēni ar savām mācību firmām un to produkciju regulāri piedalās skolēnu mācību firmu izstādēs – gadatirgos, kas notiek gan reģionu un Latvijas mērogā, gan starptautiskā līmenī, jo šī programma darbojas arī daudzās citās valstīs. Skolēnu mācību uzņēmumi var apgūt web lapu izstrādāšanas iemaņas un sadarboties ar citām skolēnu mācību firmām Eiropā. Skolēni, kuru mācību uzņēmumi bijuši sekmīgākie, mācību gada beigās sacenšas nacionālajā finālā, kur tos vērtē žūrija un kur var iegūt vērtīgas balvas – arī iespēju studēt kādā Latvijas augstskolā bez maksas. Ikviens skolēnu mācību uzņēmumu programmas dalībnieks arī saņem JA Latvija sertifikātu, kurš dod priekšrocības, stājoties vairākās augstākās izglītības iestādēs.

Vēl viena iespēja „ielauzīties” biznesa veidošanas gudrībās ir piedalīšanās citā JA Latvija programmā - Līderu programma. Programma paredzēta 16 - 20 gadīgiem jauniešiem un programmas mērķis ir veidot jauno līderu paaudzi Latvijas konkurētspējas palielināšanai. Sadarbībā ar Līderu programmas mentoriem, Latvijā pazīstamiem uzņēmējiem un augsta līmeņa vadītājiem, Rīgas Koučinga skolas treneriem un koučiem jaunieši programmas ietvaros īsteno savu projekta ideju, kas dod kādu labumu sabiedrībai. Programmas dalībnieki apgūst projektu vadību, saviesīgu sarunu mākslu, mediju treniņu, uzņēmējdarbības veidošanas pamatus, kā arī diskutē ar Latvijā veiksmīgām personībām, gūstot nebijušu pieredzi.

Vairāk par JA Latvija programmām

 

Atjaunots 2017. gada 22. martā
Publicēts 2013. gada 26. martā