Investori

Līdzekļus sava biznesa sākšanai vari iegūt no investora, kurš gatavs ieguldīt savu naudu tavā topošajā uzņēmumā.

Viena no iespējām ir uzrunāt riska kapitāla fondus. Tie pārvalda privāto investoru, pensiju fondu u.c. finanšu līdzekļus, lai tos ieguldītu uzņēmumos. Ieguldot tas kļūst par konkrētā uzņēmuma līdzīpašnieku un aktīvi iesaistās biznesa attīstīšanā. Ja uzņēmums attīstās sekmīgi, pēc kāda laika riska kapitāla fonds savu uzņēmuma daļu pārdod, tā ar uzviju atpelnot savulaik ieguldītos līdzekļus.

Izvēloties uzņēmumus vai biznesa projektus, kuru virzīšanā finansiāli iesaistīties, riska kapitāla fondi parasti izraugās tādus, kas ir riskantāki un kurus tāpēc nevēlas finansēt bankas. Riska kapitāla fondiem ir savas stingras prasības, kādiem jābūt uzņēmumiem. Ļoti nozīmīgas ir uzņēmuma iespējas strauji augt un nest lielu peļņu, tiek ņemta vērā arī spēja radīt inovācijas un biznesa orientēšana ne vien uz Latvijas, bet arī uz ārzemju tirgiem.

Latvijā riska kapitāla fondu nav daudz un uzņēmumus, kuru attīstībā iesaistīties, tie izvēlas reti. Taču tevi kā jauno uzņēmēju savest kopā ar investoru vai riska kapitāla fondu var palīdzēt Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Sarunai ar iespējamo investoru tev gan būs ļoti nopietni jāgatavojas.

Privātie investori jeb biznesa eņģeļi ir privātpersonas, kas uzņemas augstu risku, investējot kapitālu uzņēmumos, pirms tiem aizdot naudu bankas vai riska kapitāla fondi. Biznesa eņģeli parasti ir turīgi individuāļi ar lielu pieredzi, kuri dažādu iemeslu dēļ iegulda savus brīvos līdzekļus un arī pieredzi iesācēju radītās biznesa idejās, jo īpaši inovācijās. Līdztekus finanšu ieguldījumam tie sniedz uzņēmējam arī pieredzējuša eksperta konsultācijas. Taču ņem vērā, ka tavs uzņēmums tad vairs nepiederēs tev vienam pašam un svarīgu lēmumu brīžos būs jāņem vērā investora viedoklis.

Vairāk par finansējuma iegūšanu no investoriem un riska kapitāla fondos:

Atjaunots 2017. gada 21. martā
Publicēts 2013. gada 26. martā