Intervija ar  Aneti Zahari,

Nacionālo bruņoto spēku virsleitnanti ārsti

Vai sen jau zināji, ka kļūsi par ārstu militārajā sfērā?

Pēc izglītības esmu sporta ārsts – rezidents. Sporta medicīnas aktualitāte sabiedrībā sāk tikai lēnām attīstīties, bet ar fiziski aktīviem cilvēkiem vēlējos strādāt jau uzreiz. Zināju, ka viena no šādas sabiedrības daļām ir karavīri. Viņiem ne tikai ir pienākums būt fiziski aktīviem, bet piemīt arī vēlme iemācīties sportot pareizi, rūpēties par savu veselību pirms ir sākušās veselības problēmas.

Lai realizētu savu sapni nokļūt armijā, sāku interesēties par iespējām dienēt kā speciālistam. Uzzinot, ka ir nepieciešama militārā izglītība, apmeklēju Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) Atvērto durvju dienu. Tur arī uzzināju par Virsnieka speciālista pamatkursu, kā arī saņēmu visas nepieciešamās atbildes uz man interesējošiem jautājumiem. Biju patīkami pārsteigta par man izrādīto interesi un attieksmi kā pret jauno speciālistu, kurš vēlas savu dzīvi saistīt ar militāro sfēru. Pēc Atvērto durvju dienas apmeklējuma pieņēmu lēmumu, ka savu dzīvi turpmāk saistīšu ar aktīvo militāro dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) kā sporta ārsts.

Kāds bija mācību process?

Saņemot dokumentu par vidējo izglītību, iestājos Rīgas Stradiņa universitātē medicīnas studiju programmā. Fiziskā aktivitāte manā dzīvē ieņem lielu lomu, tāpēc līdztekus studijām nodarbojos aktīvi ar sportu.

Pēc pamatstudiju beigšanas, kas ilga 6 gadus, ārstam ir jāizvēlas specialitāte. Šīs studijas tiek sauktas par rezidentūru. Studiju ilgums šajā mācību posmā ir atkarīgs no izvēlētās specialitātes, manā gadījumā tie ir 4 gadi. Apmācība rezidentūrā ietver lekcijas, seminārus un praktisko darbību atbilstoši savai kompetencei slimnīcās un universitātē.

Kādas bija mācības aizsardzības akadēmijā?

Nacionālajā aizsardzības akadēmijā ir Virsnieka speciālista pamatkurss. Tajā tiek uzņemti speciālisti, kuri ieguvuši augstāko izglītību dažādās jomās: medicīna (ārsti), jurisprudence, psiholoģija, teoloģija un mūziķi (orķestra diriģenti). Visi speciālisti ir ar bakalaura (maģistra) grādu vai tam pielīdzināmu specialitāti, bet bez militārās virsnieka izglītības, kas ir nepieciešama, lai varētu dienēt NBS savai specialitātei atbilstošā amatā. Kurss ilgst 10 nedēļas, kurās apgūstam praktiskās prasmes un teorētiskās zināšanas, piemēram, Militārā dienesta iekārtas reglamentu, iepazīstamies ar dažādiem normatīvajiem aktiem un bruņoto spēku struktūru. Mācamies rakstīt pavēles un rīkojumus, praktiski apgūstam ierindas mācību, ieroču lietošanu, praktisko šaušanu, izdzīvošanas iemaņas un topogrāfiju. Sekmīgi beidzot kursu, speciālisti iegūst savu pirmo dienesta pakāpi (virsleitnants), tas ir neaizmirstams un satraucošs brīdis katra kadeta dzīvē.

Pēc dienesta pakāpes piešķiršanas un kursa beigšanas jaunie militārie speciālisti tiek nosūtīti uz turpmākajām dienesta vietām. Mana dienesta vieta atrodas Ādažu militārajā bāzē, Sauszemes spēku Kājnieku brigādes Kaujas nodrošinājuma bataljona Medicīnas rotā. 

Kādi ir Tavi galvenie pienākumi darba ikdiena?

Dienestā esmu karavīrs – virsnieks. Mans primārais uzdevums ir būt priekšzīmīgam karavīram, apzinīgi pildīt savus tiešos pienākumus, pavēles un militāros reglamentos noteiktās prasības, patstāvīgi pilnveidot savas militārās un vispārējās zināšanas. Kā virsniekam speciālistam, manos pienākumos ietilpst: primārās veselības aprūpes nodrošināšana 24 stundas diennaktī un 7 dienas nedēļā gan miera, gan kara apstākļos, vienību apmācību procesu plānošana un organizēšana, karavīru veselības aprūpe un ievainoto evakuācija. Svarīgas ir zināšanas plānošanā un darbība ārkārtas situācijās. Nepieciešamības gadījumā tieku iesaistīta paaugstinātas bīstamības nodarbību medicīniskajā nodrošinājumā, piemēram, mācību šaušanā, spridzināšanā un maršos.

Kādas prasmes un rakstura īpašības ir nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?

Galvenajām rakstura īpašībām armijā ir jābūt vēlmei būt priekšzīmīgam karavīram, jāmīl sava valsts, jābūt vēlmei palīdzēt. Kā virsniekam nepieciešamas līdera dotības, mērķtiecība, vēlme apgūt jaunas prasmes. Tā ir nemitīga savas personības attīstīšana. Svarīga ir disciplinētība pret sevi un saviem dienesta biedriem, kas savukārt atvieglo tiešo pienākumu izpildi un darbu komandā. Mācoties NAA, sākumā bija diskomforts ar esošo stingro disciplīnu un noteikumiem, bet tiklīdz sāc izprast situācijas būtību, nopietnību, kurai tevi gatavo, iemācies to novērtēt. Ir jāapzinās, ka par tevi kāds atbild un no tavas darbības ir atkarīgi citi karavīri, uzdevumu izpilde un mērķa sasniegšana.

Kāds pašreiz ir Tavs izaicinājums darbā?

Sekmīgi vēlos beigt apmācību rezidentūrā un iegūt nākamo dienesta pakāpi. Sapnis ir aizbraukt kādā starptautiskajā misijā un visas iegūtās zināšanas izmantot militārajās operācijās, iemācīties būt par tādu virsnieku speciālistu, kurš spēj palīdzēt ar savu darbu un zināšanām – ikvienam un ikkatram, kuram tās ir nepieciešamas.

Kas šajā darbā sagādā gandarījumu?

Katra diena dienestā sniedz iespējas apgūt ko jaunu. Šobrīd daudz palīdz pieredzējušais, zinošais un draudzīgais dienesta biedru atbalsts. Gandarījumu sniedz rotas komandiera un tiešā komandiera atbalsts un sapratne, apvienojot aktīvo dienestu un pilna laika studijas rezidentūrā. Neiztrūkstoša sastāvdaļa, protams, ir arī bērni, pie kuriem, pēc smagi pavadītas dienas, vakaros varu atgriezties mājās.

Man patīk, ka varu komunicēt ar karavīriem par to, ko es zinu, stāstīt, kā pareizāk un labāk sevi uzturēt fiziskā formā. Aizrauj būt apmācību procesā.

Kādas ir izaugsmes iespējas šajā profesijā?

Tāpat kā jebkuram karavīram, arī speciālistam medicīnā ir profesionālās un militārās izaugsmes iespējas. Profesionālās izaugsmes iespējas medicīnas darbinieki apgūst, apmeklējot kvalifikācijas paaugstināšanas kursus, bet militārās, beidzot papildus apmācību vecāko virsnieku kursā.

Kāda ir sieviete armijā?

Sieviete armijā arī ir sieviete, lai gan viņa ir karavīrs. Protams, pastāv dažādi ierobežojumi, pildot dienesta pienākumus un nēsājot formas tērpu. Tie ir atrunāti Militārā dienesta iekārtas reglamentā – kosmētikai jābūt lietotai gaumīgi un atturīgi, lūpu krāsu un nagu laku arī atļauts lietot, ģērbtai jebkurā formas tērpā (mums ir ikdienas forma un lauka kaujas formas tērps), ja vien krāsa ir atturīga un viendabīga. Juvelierizstrādājumu un briļļu valkāšana ir atļauta, aksesuāriem jābūt atturīgiem un vienkāršiem pēc savas formas un izskata. Tāpat atļauts nēsāt laulības gredzenu un ķēdīti ar kulonu, kas simbolizē tavu reliģisko piederību. Matiem jābūt savāktiem.

Kam pievērst uzmanību skolas laikā?

Jau esot dienestā, esmu izvērtējusi, ka liela nozīme ir svešvalodu zināšanām.  Pamatojums tam ir dalība NATO un ES, kur Latvijai kā  dalībvalstij ir jābūt komplektētai ar valodas zinošiem un izglītotiem virsniekiem. Piedaloties starptautiskajās mācībās un komunicējot ar citu valstu karavīriem, valodas zināšanas lieti noder. Ir vieglāk sniegt medicīnisko palīdzību, ja saproties ar cietušo karavīru. Tāpat ir jāpievērš uzmanība vispārējai fiziskajai attīstībai, zināšanām dabaszinībās un matemātikā.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt šo profesiju?

Būt karavīram – tas ir dzīvesveids! Reizēm tas ir „nozagts” laiks ģimenei, reizēm sev. Tā ir nemitīga sevis pilnveidošana gan fiziskajā, gan garīgajā sfērā.

Jauniešiem, kuri ir nolēmuši savu dzīvi saistīt ar aktīvo profesionālo militāro dienestu, iesaku laikus sākt rūpēties par savu vispārējo fizisko attīstību un būt gataviem smagi fiziski strādāt, lai sevi pilnveidotu un attīstītu par prasmīgu un izglītotu 21.gs. karavīru!

Atjaunots 2017. gada 21. februārī
Publicēts 2014. gada 12. jūnijā