Intervija ar Tatjanu Strjapčevu,

medicīnas centra „Mā-Re” masieri

Kāpēc tu izvēlējies masiera profesiju?

Jau no bērnības zināju, ka būšu masiere. Būdama vēl meitene, interesējos par visu, kas saistīts ar masāžu. Bija tāds žurnāls „Veselība”, kuru mana mamma abonēja, un es studēju visus rakstus par masāžas tēmu. Arī televīzijā sekoju raidījumiem par medicīnu, mugurkaula problēmām, vēl tagad atceros, ka runa bija par stresu un tā ietekmi uz mugurkaulu. Atceros sevi masējam draudzenes pludmalē. Šī tēma man vienmēr bijusi tuva. Jau bērnībā zināju, ka mugura jātur taisni un jāvingro, lai tā nesāpētu.

Kā kļuvi par masieri?

Pēc vidusskolas aizgāju mācīties uz Daugavpils Medicīnas skolu, bet apguvu medmāsas profesiju, jo masāžu tur toreiz nemācīja. Mācoties vistuvākās tēmas bija rehabilitācija un ārstnieciskā vingrošana. Prakses laikā es daudz interesējos un jautāju par šīm lietām. Atceros, manā prakses vietā bija viens akls masieris, par kura meistarību biju stāvā sajūsmā. Pēc skolas beigšanas strādāju par medmāsu slimnīcā, un pat tur vietas, kur tika veikta masāža, man bija „svētas”. Vēlāk izgāju masiera kursus un uzreiz sāku strādāt par masieri. Šis darbs man viegli padevās. Cilvēki man uzticējās, masēju arī pacientus pēc operācijas. Pa sešpadsmit gadiem, strādājot arī ārzemēs, nu jau esmu uzkrājusi ļoti bagātu pieredzi.

Kas ir pats galvenais masiera darbā?

Pats galvenais ir mīlestība pret šo darbu. Protams, arī rokas, tās ir masiera galvenais instruments.

Kāda ir masiera darba specifika?

Tas ir fizisks darbs, galvenokārt ar rokām. Ir jāzina anatomija, fizioloģija, jāpārzina visdažādākie masāžas veidi un to ietekme uz cilvēka ķermeni. Cilvēki ir jāpieņem tādi, kādi viņi ir – ļoti dažādi gan fiziski, gan emocionāli, gan rakstura ziņā, un ne visi ķermeņi ir skaisti. Nāk arī klienti ar fiziskām nepilnībām un īpatnībām (savainojumi, ādas aromāts u.c.), un jāpalīdz visiem, kas atnākuši pēc palīdzības. Ārstnieciskā masāža ir domāta cilvēkiem, kas ir varbūt ne gluži slimi, bet ar zināmām veselības problēmām.

Kas ir grūts masiera darbā?

Kā jau teicu, darbs ir fiziski smags un vislielākā slodze ir rokām. Tomēr tas nav tas grūtākais šajā darbā. Fiziski man ir vienalga – vai klients ir pirmais vai desmitais šajā dienā. Drīzāk grūti ir tīri emocionālā ziņā, ja ir stresa situācijas. Galvenais arī neieslīgt rutīnā, apgūt jaunus paņēmienus, masāžas veidus.

Kādi ir izaicinājumi masiera darbā?

Katrs cilvēks ir atšķirīgs, un katram jāprot atrast individuāla pieeja. Tāpēc nevar domāt, ka būs viegli, ka masāža noritēs visiem vienādi. Katram pacientam jāvelta absolūta uzmanība. Masāža nav tikai mehāniska iedarbība, bet arī komunikācija. Ar katru pacientu ir jāparunā, jāizzina viņa problēmas un, ja nav ārsta nosūtījuma, jāpieņem lēmums par masāžas veidu.

Kādi ir masiera pienākumi?

Sākumā masierim ir jāsagatavo masāžas telpa: tai jābūt gaišai, tīrai, siltai, ērtai, izvēdinātai, jārada atmosfēra, kas palīdz atslābināties. Tad jānoformē kušete, lai būtu attiecīgi palagi, dvieļi, pagalvji, jāsagatavo masāžas eļļas u.c. Masierim ir jāievēro visas higiēnas normas gan attiecībā uz telpu, gan arī uz sevi, rokām jābūt siltām, tīrām, masāžas laikā jānoņem visi gredzeni, lai nesavainotu klienta ķermeni. Kad klients ir sagaidīts, ar viņu jāizrunājas, jāizzina viņa vēlmes. Klientam jāpaskaidro, kāda var būt masāžas kursa iedarbība. Pēc sarunas tiek veikta masāža, parasti – klasiskā, kura ir visa pamatā, bet masāžai ir ļoti dažādi veidi, piemēram, higiēniskā, bērnu, sporta, dažādas austrumu masāžas. Katrs pacients ir personība, katram ir atšķirīgas vajadzības. Atkarībā no masāžas mērķa arī tiek izvēlēts masāžas veids. Ja pacients vēlas emocionāli atslābināties, jo ir stress, uzvilkti nervi, tad pielieto relaksējošu masāžu. Ārstnieciskās masāžas kursu nosaka, ja ir kāda veselības problēma.

Ko masieris sagaida no klienta?

No klienta sagaidu uzticēšanos. Es daru to, ko māku un mīlu, un laikam man tas labi padodas, jo klienti man uzticas un ir atklāti, dažreiz pat par daudz.

Kādas prasmes un īpašības ir vajadzīgas masierim?

Jābūt atbildīgam, akurātam, kārtīgam, taktiskam, komunikablam. Ir jāmīl cilvēki. Masierim ir jābūt profesionālim, zinošam (tas ir masiera „brends”). Noteikti ir jābūt ļoti pozitīvam, jo, ja pašam masierim ir stress vai citas negācijas, viņš var tās pārnest, „iemasēt” klientam, jo visas domas masāžas laikā tiek vērstas uz klientu. Klients arī ir jāuzklausa, jāspēj iesaistīties sarunā, ja pacients vēlas parunāties. 

Vai masierim nepieciešams papildus izglītoties?

Masieru ir ļoti daudz, bet labu masieru - diezgan maz. Masierim jāmācās visu laiku. Un es to daru, pastāvīgi papildinot savas zināšanas un pilnveidojot prasmes. Pēdējos kursus pabeidzu nesen, saņēmu sertifikātu, kas ļauj man būt par Latvijas Fizioterapeitu asociācijas biedru. Manai profesionalitātei tas ir svarīgs dokuments. Tā kā esam medicīnas iestāde, tad cilvēki var nākt pie mums ar veselības apdrošināšanas polisēm, un šis sertifikāts ļauj man pieņemt šādus pacientus, jo esmu iekļauta sertificēto masieru sarakstā. Es arī pati vairāk uzticētos tādam speciālistam, kuram ir vairāk sertifikātu, jo tas vieš lielāku uzticību viņa profesionalitātei. Ir svarīga darba kvalitāte.

Kas sniedz gandarījumu Tavā darbā?

Protams, klienta apmierinātība ar manu darbu. Tas, ka mana masāža devusi labu rezultātu. Ideāli būtu, ja pacients pieņemtu manu ieteikumu un varētu nomainīt darbu uz tādu, kas saudzētu viņa veselību, bet ne vienmēr tas ir iespējams. Tāpēc esmu gandarīta par sasniegto, par to, ka pēc mana darba pacients jūtas labi. Klienta apmierinātība un pateicība (runa nav par naudu!) man ir vislielākā dāvana.

Kāds ir masiera darba laiks?

Darba laiks ir noteikts saskaņā ar pierakstu, parasti strādājam līdz 19.00, jo šis nav skaistumkopšanas salons, bet gan medicīnas centrs, un masāžas vēlu vakarā ir pat kaitīgas. Dažreiz strādājam arī brīvdienās, ja ir pieraksts.  

Ko Tu ieteiktu tiem, kuri vēlas kļūt par masieriem?

Uz priekšu, ja vēlies palīdzēt cilvēkiem. Darbs masierim vienmēr ir bijis un būs. Un labs masieris tiek novērtēts visur pasaulē. Ir tikai jātiek skaidrībā, vai nav bail, vai vispār patīk medicīnas joma. Ir jāmīl cilvēki un jāgrib viņiem sniegt palīdzību. Visu var sasniegt ar centību un darbu, pat ja neesi dzimis „laimes krekliņā”. Vajag mācīties, krāt pieredzi, tad dzīvē viss nostāsies savās vietās.

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī