Finanses

Lai sāktu savu biznesu, nepieciešami naudas līdzekļi. Tomēr nevajag domāt, ka nodarboties ar uzņēmējdarbību tāpēc var atļauties tikai bagātnieki. Finanses biznesa sākšanai var iegūt no dažādiem avotiem, un parasti tas atkarīgs no tā, cik pārliecinoša un laba ir biznesa ideja un uzrakstītais biznesa plāns. Iecerētā biznesa nākotnes izredzes ir pirmā un galvenā lieta, ko vērtē iespējamie naudas piešķīrēji. Tavai izglītībai vai iepriekšējai pieredzei nav īpašas nozīmes, ja vien tavs biznesa plāns ir kvalitatīvs un vari pārliecināt, ka spēsi to īstenot dzīvē.

Jau rakstot biznesa plānu, ir svarīgi izplānot, cik daudz naudas būs nepieciešams, lai uzņēmums sāktu darbu, kā tā tiks tērēta un cik daudz iecerēts nopelnīt tuvākajos pāris gados. Tas vajadzīgs, lai izvairītos no nopietnām kļūmēm, jo slikta un nepareiza apiešanās ar naudu ir viens no biežākajiem biznesa neveiksmju cēloņiem.

Cenšoties iegūt finansējumu savam uzņēmumam, mēģini paredzēt, cik liela summa tev nepieciešama. Tā nedrīkst būt pārāk maza, jo tad ar to darbības sākšanai var nepietikt, un arī pārāk liela ne, jo tad, gadījumā, ja naudu esi aizņēmies, bet tavs uzņēmums nestrādā tik veiksmīgi, kā biji plānojis, vari iestigt parādos. Daudzi biznesa eksperti iesaka paralēli biznesa plānam izveidot arī atsevišķu finanšu plānu, kurā pēc iespējas sīki tiek aprēķināta naudas plūsma un iespējamā peļņa un zaudējumi.

Liela daļa uzņēmēju naudas līdzekļus cenšas iegūt no radiniekiem vai draugiem, jo, piemēram, aizņemties no pazīstamiem cilvēkiem ir mazāks risks nekā aizņemties no bankas. Lai nesabojātu attiecības, tomēr arī ar radiem, draugiem vai paziņām jācenšas rakstiski vienoties par to, kā un cik ilgā laikā naudu atdosi.

Centies izmantot arī visas iespējas iegūt finansējumu, kas nav jāatdod, piemēram, dažādās uzņēmējdarbības atbalsta programmās. Mērķtiecīgi darbojoties var izdoties atrast kādu investoru, kurš gatavs ieguldīt finanšu līdzekļus tavā biznesā. Tomēr, ja citu variantu nav, nekautrējies doties uz banku un aprunāties par kredīta piešķiršanu. Taču atceries – ja aizņemies, dari to apdomīgi!

Lasi vairāk par iespējamiem finanšu avotiem:

Atjaunots 2017. gada 20. martā
Publicēts 2013. gada 26. martā